Soud v USA schválil fúzi US Airways a American Airlines

05.04.2013

    New York 27. března (ČTK) - Newyorský konkurzní soud dnes schválil plán fúze amerických leteckých společností US Airways a American Airlines. Firmy tak překonaly jednu z překážek k plánovanému vytvoření největšího leteckého přepravce na světě.

    Souhlas konkurzního soudu byl zapotřebí, protože AMR Corp, která je mateřskou společností American Airlines, je od listopadu v režimu bankrotové ochrany před věřiteli. Spojení oznámené v polovině února musí ještě schválit antimonopolní orgány a akcionáři US Airways.

    "Fúze je vynikající výsledek. Nedomnívám se, že by proti tomu někdo vznášel námitky," řekl soudce Sean Lane ke svému rozhodnutí. Neschválil ale odstupné 20 milionů dolarů (403 milionů Kč) pro odcházejícího výkonného šéfa American Airlines Toma Hortona. Proti odstupnému mělo výhrady i ministerstvo spravedlnosti, hlavní antimonopolní regulátor v USA.

    Fúze obou společností v hodnotě asi 11 miliard dolarů (222 miliard Kč) vytvoří největšího leteckého přepravce na světě z hlediska počtu cestujících. Sloučená skupina ponese název American Airlines, bude vlastnit přes 900 letadel a zaměstnávat zhruba 95.000 lidí.

    Nová společnost by měla na základě údajů za loňský rok tržby 38,70 miliardy dolarů. Mírně by tak předstihla United Continental, která utržila 37,15 miliardy USD.

    Spojením US Airways a American Airlines vrcholí konsolidace letecké přepravy v USA. Fúzi už dříve oznámily společnosti Delta Airlines a Northwest Airlines, dále společnost United Airlines s aerolinkami Continental Airlines a letecké společnosti Southwest a Airtran.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka