IHNED: Korean Air podal nabídku na koupi 44 procent akcií ČSA

05.03.2013

    Praha 4. března (ČTK) - Korean Air podal oficiální nabídku na koupi 44 procent Českých aerolinií. S odvoláním na vyjádření provozního ředitele Korean Air Čchi Čchang-huna to dnes uvedl server IHNED.cz. Asijský dopravce by se tak stal druhým největším akcionářem ČSA. Kromě Korean Air se o podíl v ČSA zajímají Qatar Airways.

    Korean Air chystají do vstupu do Českých aerolinií investovat několik milionů dolarů, uvedl Čchang-hun pro pondělní vydání deníku The Korean Times. Dopravce plánuje stát se do roku 2019 jedničkou v nákladní letecké přepravě. I v osobní přepravě by rád patřil mezi světovou špičku. Cena celých ČSA podle loňského odhadu auditorské společnosti Ernst&Young činí 148 milionů korun.

    Zájemci o vstup do ČSA měli závazné nabídky předložit do března. "To se stalo, harmonogram se posouvat nemusel," uvedla Michaela Lagronová, mluvčí Českého Aeroholdingu, pod který ČSA spadají. Bližší informace ale neuvedla s tím, že je ve středu po zasedání vlády oficiálně představí ministr financí Miroslav Kalousek.

    Vstup Korean Air by mohl pro ztrátové hospodaření ČSA představovat dlouhodobě očekávané oživení, soudí výkonný ředitel Patria Finace Petr Kováč. "Prostřednictvím této akvizice Korean Air jasně říkají, že mají zájem na rozvoji ČSA," uvedl s tím, že hlavním přínosem pro tuzemského dopravce bude předpokládané propojení letových řádů. ČSA, které nyní podnikají převážně v Evropě na krátkých a středních tratích, by tak mohly získat cestující z Asie a Afriky, kde je Korean Air silný. Tito cestující by tak kvůli koordinaci letových řádů mohli ve větší míře přestupovat na lety ČSA.

    Ani podle Tomáše Menčíka ze společnosti Cyrrus nebude mít zapojení Korean Air do vlastnické struktury ČSA negativní dopad. Zároveň ale upozornil na to, že ČSA nemají k dispozici dostatečně velkou letadlovou flotilu, aby mohly při chystané expanzi Korean Air do Evropy zajistit přepravní kapacity pro přestup cestujících na řadu destinací po Evropě. ČSA by budˇ musely výrazně expandovat, nebo musí Korean Air hledat ještě dalšího partnera, dodal.

    ČSA pro současnou zimní sezonu mají 28 letadel. Korean Air má 147 letounů, denně vypraví kolem 415 letů do 124 měst ve 43 zemích světa.

    Podle zpravodajského serveru iDnes.cz o ČSA ztratil zájem druhý uchazeč - Qatar Airways. Šéf katarských aerolinií Akbar Baker už v minulosti několikrát naznačil, že možnost vstupu do ČSA dopravce sice zvažuje, definitivně ale není pro nákup akcií ČSA rozhodnutý.

    Mimoevropský dopravce může v Českých aeroliniích koupit pouze menšinový balík akcií. Toto omezení vyplývá z evropského nařízení a zaručuje, že v případě vstupu investora ze zemí mimo EU aerolinie zůstanou národním dopravcem.

    Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení zůstalo konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule; v pololetí ale bylo v minusu přes 700 milionů korun. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá. 

 

Vizitka korejských aerolinií Korean Air

Vznik: Aerolinie byly založeny v roce 1962 jihokorejskou vládou jako Korean Air Lines, v roce 1969 je koupil konglomerát Hanjin Group, jméno Korean Air používají od roku 1984
Sídlo: Soul
Hlavní letiště: Inčchon
Počet přepravených cestujících: 23,3 milionu (2011)
Počet zaměstnanců: 20.966 (říjen 2012)
Počet letadel: 146 (ve své flotile má i šest letounů Airbus A380, největších dopravních letadel na světě)
Destinace: denně kolem 415 letů do 124 měst v 43 zemích světa
Hlavní aliance: v roce 2000 se staly zakládajícím členem aliance SkyTeam, která má dnes dvacítku členů, včetně ČSA.
Různé:


    - Charakteristické modrostříbrné zbarvení letadel a nové logo Korean Air se stylizovanou vlajkou Jižní Koreje bylo zavedeno v roce 1984.

    - Korean Air s ČSA spolupracují prostřednictvím takzvaného sdílení kódu, což je nejviditelnější forma spolupráce mezi aeroliniemi. Partneři v leteckých aliancích tak provozují společné lety.
 

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka