MO:Letiště v Přerově přejde v lednu 2014 na podnik LOM Praha

20.02.2013


    Olomouc 19. února (ČTK) - Vojenské letiště v Přerově, které na konci letošního roku opustí armáda, hned od 1. ledna 2014 přejde na státní podnik LOM Praha. Zástupcům místních samospráv to v pondělí v Olomouci řekl první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek. Přerovské letiště tak budou moci stále využívat složky integrovaného záchranného systému, osud projektu civilního letiště je ale po chystaném přesunu vrtulníkové základny z Přerova do Náměště nad Oslavou nejistý. Ministerstvo obrany zároveň potvrdilo, že v Olomouci letos kvůli úsporám zruší Velitelství společných sil.

    "LOM Praha plánuje v první fázi využít letiště v Přerově pro výcvikovou činnost a v budoucnu podle výsledků rozšířit portfolio svých aktivit o opravárenské činnosti a ekonomické využití areálu. Tento krok umožní mimo jiné zachování provozuschopnosti letiště pro potřeby integrovaného záchranného systému," řekl dnes ČTK mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger. Státní podnik LOM pro armádu především opravuje a modernizuje vrtulníky Mi-171Š. Zajišťuje také výcvik pilotů. Těchto služeb v minulých letech využívala například i americká armáda.    Odchod vojáků z vrtulníkové základny v Přerově ale výrazně zkomplikuje projekt letiště se smíšeným provozem, které před dvěma lety získalo licenci pro civilní lety. Jen Přerov do plánů od roku 2009 investoval asi 12 milionů korun. Na projektu se podílí i Olomoucký a Zlínský kraj. O dalším postupu by podle informací ČTK mělo v následujících týdnech jednat představenstvo společnosti Regionální letiště Přerov, kterou založily samosprávy.

    O zrušení přerovského letiště se uvažovalo delší dobu a rozhodnutí ministerstvo obrany oznámilo loni v prosinci. Podle názoru velitelů má armáda leteckých základen nadbytek. Vojsko tak bude mít od příštího roku tři letecké základny. Kromě vrtulníkového vojska v Náměšti využije ještě základnu dopravního letectva v Praze-Kbelích a základnu stíhačů v Čáslavi. Armáda pro svoje potřeby používá i letiště v Pardubicích

    V Olomouckém kraji armáda plánuje zrušit čtvrtinu z 6000 tabulkových míst, z nichž některá už nejsou obsazena. "V Olomouci dojde ke zrušení Velitelství společných sil a jeho zabezpečující jednotky. Co největšímu počtu vojáků, kteří zde slouží, se pokusíme nalézt uplatnění jinde," uvedl náčelník Generálního štábu Petr Pavel. Ženijní prapor, který zasahuje například při povodních, bude v Olomouci dále fungovat. Počet jeho příslušníků ale klesne z 350 na 250. "I po plánovaných změnách zůstane Olomoucký kraj důležitým regionem s největším počtem vojenských posádek ze všech krajů v ČR," podotkl Picek.

    Podle olomouckého primátora Martina Novotného (ODS) měla plánované redukci armády předcházet odborná debata se zástupci samospráv. "Je to rozhodnutí na desetiletí, ovlivňující tradici s kořeny v řádu staletí. Musím přiznat, že argumenty zástupců armády nás zatím opravdu nepřesvědčily. Byli bychom proto rádi, kdyby se tento krok dal alespoň odsunout, aby diskuse na toto téma mohla být hlubší a reforma propracovanější," míní primátor. Upozornil, že armáda do konce roku v Olomouci opustí osm objektů, pro které bude velmi těžké najít využití.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Letiště Přerov

Odpovědět

Datum : 27.02.2013 10:24, Vložil : Zdeněk Josefík

Na snímku je letiště Hradec Králové.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka