Polsko zatím nemá zájem o další letouny Boeing 787 Dreamliner

20.02.2013


    Varšava 20. února (ČTK) - Polské státní aerolinie LOT se rozhodly odložit převzetí tří dalších letounů 787 Dreamliner, které jim měl do konce příštího měsíce dodat americký výrobce Boeing. Oznámil to dnes polský ministr státního pokladu Mikolaj Budzanowski. Letouny Dreamliner se nyní potýkají s problémy souvisejícími s baterií.

    Aerolinie LOT mají zatím dva letouny Dreamliner. Firma však minulý týden oznámila, že letouny zůstanou kvůli bezpečnostním problémům do konce října mimo provoz. Zmeškají tak důležitou letní sezonu. Aerolinie již podle ministra kvůli problémům těchto letounů přišly o 7,7 milionu zlotých (47 milionů Kč), napsala agentura Reuters.

    Boeing nyní pracuje na tom, aby objasnil nedávnou sérii závad na letounech Dreamliner. Firma zatím dodala leteckým společnostem celkem 50 strojů Dreamliner. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) minulý měsíc nařídil zastavení provozu všech těchto letadel kvůli bezpečnostním incidentům souvisejícím s baterií.    Polské aerolinie již dříve oznámily, že budou požadovat po Boeingu kompenzaci. Společnost LOT je již několik let ztrátová. Polská vláda firmě začátkem roku poskytla úvěr 400 milionů zlotých (2,4 miliardy Kč), který by ji měl načas udržet v chodu.

    Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. V jeho konstrukci jsou poprvé ve velké míře použity místo kovů kompozitní materiály, a to i na křídla a trup. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje a v kombinaci s moderními motory je zhruba o pětinu úspornější než jiná podobně velká letadla.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka