Jak jsem kupoval vrtulník 2/3

24.02.2013

    …právě přelétáváme Karpaty s pilotem Jirkou na naší cestě do Žiliny a zpět pro další Robinson, který bude brázdit české nebe. Řídící letového provozu nám povolila bez omezení do Dubnice nad Váhom, kam vezeme vrtulník R44, a proto okamžitě za hřebeny Karpat klesáme do údolí. Kopírujeme terén jako bojový vrtulník v akci. Jelikož je Jirka zvyklý na tento způsob létání z kontroly vedení ropovodů  v celé České republice je let klidný a plynulý. I když mám někdy pocit, že bych mohl sbírat šišky ze stromů, cítím se klidně a bezpečně.

                                   

    Ihned po proklesání se hlásíme na Dubnica info… volací znak letiště v Dubnici nad Váhom, kde právě probíhá Mistrovství Evropy v letecké akrobacii. Po slovensky “Dubnica prevádzka”, což mi malinko nejde do huby...lidově řečeno. Ale jsme u sousedů a je slušné se hlásit podle místních platných pravidel. Jelikož se nám i po několikerém volání věž nehlásí, Jirka volí let v několika metrech nad zemí až k letišti a přistání na předem určeném místě, které bylo dohodnuto telefonicky předem, aby jsme nepřekáželi. Těsně po přistání vidíme řídícího, jak příchází na věž a nonšalantně hlásí  “aj vy už ste tu? Tak Vás vítáme, já tu chvíľu nebol.” Začínám poznávat slovenskou letištní pohodu a klid, tak rozdílnou od některých českých „upjatých a přísných“ malých i větších letišť.

                                  

    Chladíme dubnickou čtyřicetčtyřku, přichází sympatický majitel a pomalu vypínáme. Je po 11. hodině dopolední a máme spoustu času. Volám do Žiliny, že jsme už na Slovensku. Potvrzuji předpokládaný polední čas na převzetí mašiny. Po domluvě odkládáme přílet na 12.30 místního času, jdeme dát v klídku kafíčko a kochat se výkony akrobatických letců. Opět jsem překvapen srdečností a vstřícností místních organizátorů a především majitele vrtulníku s kterým jsme přiletěli. Místo toho aby jsme museli jet autem necelou hodinku nám je nabídnut přelet vrtulníkem. Samozřejmě hlasitě a vděčně souhlasíme. Kolem poledne sedáme opět do vrtulníku a vydáváme se údolím Váhu na sever na letiště Dolný Hričov... v mezinárodní mluvě na letiště Žilina. Krásně ukryté v údolí Váhu s jedinou mezinárodní linkou Praha – Žilina obsluhovanou turbovrtulovým letedlem ATR42 Českých aerolinií.(srpen 2011). V první úvaze o dopravě na toto krásné místo jsem měl právě tuto linku. Po lehkém zapátrání na internetu jsem zjistil, že jednosměrná letenka stojí skoro 7000,- Kč, jsem tuto variantu ihned opustil. Nepochopil jsem, proč bych měl platit tyto peníze za jednosměrnou letenku, když jsem stejné peníze zaplatil nedávno za zpáteční letenku z Vídně do kyperské Larnaky s Cyprus Airways. Logika podnikání ČSA mi asi jaksi unikla.

     Robinson 44 OM-*** naskočil jako hodinky, zahříváme a s novým pilotem vyrážíme směr Žilina. Slovenská krajina je jiná jak ta česká a let údolím Váhu je opravdu krásný a okouzlující.

                                   

    Po pár minutách se nám otvírá pohled na betonový pruh letiště v Žilině, pilot komunikuje s věží a velice lehce přistáváme. Robo si moc nevěří, ale přistání jako do bavlnky bylo vynikající.

                                   

    Opět mně fascinuje slovenský klid s lidmi pohybujícími se na mezinárodním letišti a absolutní absence jakékoliv kontroly. Vychován letištěm v Brně Tuřanech a neustálou kontrolou jsem stále vyveden z míry. Je ale pravdou, že brněnské letiště se vlastním úsilím a podporou Jihomoravského kraje dostalo úplně na jinou úroveň, než je letiště v Žilině. Ihned po přistání nás přichází uvítat již bývalý spolumajitel našeho vrtulníku R22 OM-HCA.

                                   

    Řešíme úřední věci, Jirka kontroluje všechny papíry a připravujeme se na odlet zpět do Dubnice. Plníme plné nádrže a při našich postavách s Jirkou jsme téměř na maximální vzletové hmotnosti malého Robinsona...
 
pokračování……létání v Žilině a návrat do Čech

 

--

David Palička

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka