Irán: Stealth fighter?

06.02.2013


   V pátek prvního února měli být zahraniční novináři, akreditovaní v Teheránu, nemálo udiveni. Zdejší prezident Ahmoud Ahmadinejad a ministr obrany generál Ahmad Vahidi jim slavnostně představili nový iránský stíhací letoun Qaher-313 (qaher-dobyvatel), významně svými rysy připomínající jiné již do operačního užívaní zaváděné či zkoušené stealth stroje dalších mocností, např. F-22, F-35 či ruský PAK-FA.

   Zajímavé ale bylo, že jak si zahraniční novináři povšimli, vcelku malý stroj, prezentovaný v hangáru byl ve skutečnosti mock-up, zhotovený s jistotou z laminátu. O letový exemplář tedy nešlo. Současně ovšem přítomní mohli zhlédnout i reportáž iránské státní televize, v níž jim byly prezentovány ne zcela zřetelné záběry tohoto stroje během zkušebního letu a vyslechnout si slova iránských zkušebních pilotů, že na prototypu k naprosté spokojenosti nalétali údajně již tisíc letových hodin.
 


   Zahraniční prameny se ovšem shodují v tom, že létající prototyp Qaheru opravdu existuje, nejde ale o letoun,který by měl být prototypem sériového stroje, ale jen o létající technologický demonstrátor. Slova prezidenta, že prototyp iránský státní letecký výrobce Aviation Industries Organization postavil bez jakékoliv cizí pomoci, jsou ale zajímavá stejně jako jeho věta, že by mělo jít o stroj, určený výhradně k obraně země.

   V této souvislosti je velmi zajímavé, že v kabině mock-upu si znalci všimli autopilota TS Sorcerer, transceiveru Garmin SL-30, transponderu Garmin GXT a GPS typu MFD. Protože je ale jasné, že cesta k bojově použitelnému iránskému stealth stroji bude podobně jako jinde trvat dlouho, objevily se současně i zprávy o připravované výrazné modernizaci stále užívaných McDonnell Douglas F-4D Phantomů.

   Letité stroje, dodané ještě poslednímu iránskému šáhovi před vítězstvím iránské islámské revoluce, tedy před rokem 1979, mají dostat významné množství moderní iránské avioniky, ale i dopplerovský radar KLJ-77, GPS a HUD čínské výroby a moderní rakety PL-12. Výrazný upgrade zdejších Phantomů se má uskutečnit do roku 2025. Dosud se ale neví nejdůležitější fakt - jaké moderní motory mají nahradit stávající americké General Electric GE-79.


--
Pramen
Iran enthullt Stealth – Fighter
Iran unveil new fighter tomorrow
Enzyklopadie der Flugzeuge Augsburg, Weltbild Verlag 1994, heslo McDonnell (F-4) Phantom II
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka