ISS má spojení

01.02.2013

    Mnoho našich čtenářů si možná často klade otázku, jak je zajištěno spojení stálé mezinárodní kosmické stanice ISS se zemí, je-li největší umělé kosmické těleso, obíhající zemi, v „zemském stínu“.

    Nachází li se ISS na své oběžné dráze v takové poloze, že nemůže do řídícího centra životně důležitá data předat prostřednictvím sledovacích a retranslačních lodí, zakotvených na světových oceánech, může to být problém. Nyní po startu nového retranslačního satelitu TDRS z Cape Canaveral je již vyřešen. Díky tomu, že se nosnou raketou Atlas V třicátého ledna vynesený satelit se zajímavou přezdívkou „Teedruss“ po tříměsíčním testování aktivně zapojí do sítě tři dalších spojových satelitů TDRS, vyrobených firmou Boeing Defence,Space and Security , je bezproblémový přenos dat nejen z ISS zajištěn. Družice totiž „sbírají“ a do řídících center bez problémů přenášejí také velmi cenná data z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope.

    Navíc má v letech 2014 a 2015 díky startu dalších satelitů nové generace TDRS-L a TDRS-M dojít k definitivnímu dobudování kosmické spojové sítě na oběžné dráze.


--
Pramen
NASA startet neuen Relaissatelliten
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka