Zisk Boeingu překonal odhady, firma se soustředí na Dreamliner

31.01.2013

    Chicago 30. ledna (ČTK) - Zisk amerického výrobce letadel Boeing v loňském čtvrtém čtvrtletí kvůli mimořádnému zisku ve stejném období předešlého roku klesl, ale překonal očekávání trhu. Konkurent evropského Airbusu dnes uvedl, že se nyní zaměřuje na technické závady u svého klíčového letadla 787 Dreamliner, ty by ale podle firmy neměly mít významnější dopad na ziskovost.

    Čistý zisk Boeingu meziročně klesl na 978 milionů dolarů (18,5 miliardy Kč), protože v posledním čtvrtletí roku 2011 společnost zaúčtovala mimořádný daňový zisk. Profit na akcii dosáhl 1,28 dolaru, což bylo podle agentury Reuters devět centů nad průměrným odhadem analytiků. Akcie Boeingu po zprávě před oficiálním otevřením amerických burz posílily o 1,6 procenta.

    Tržby společnosti se zvýšily o 14 procent na 22,3 miliardy dolarů. Za čtvrtletí Boeing přijal objednávky na 394 letadel a nyní má nevyřízené objednávky na téměř 4400 letounů v hodnotě 319 miliard dolarů, což pro firmu dosud nejvyšší úroveň.
Boeing za svou nejvyšší prioritu označil vyřešení problémů s bateriemi u Dreamlineru. Úřady v USA a Japonsku vyšetřují příčiny nedávného vznícení baterií ve dvou letadlech 787, řada zemí světa kvůli tomu provoz Dreamlinerů zastavila.

    "Naším prvním úkolem pro tento rok je vyřešit problém s bateriemi ve 787 a vrátit tato letadla bezpečně do provozu," řekl šéf Boeingu Jim McNerney. Firma pokračuje v jejich výrobě, dodávky zákazníkům však pozastavila.


Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka