Boeing 737 osmatřicetkrát za měsíc

30.01.2013

    Nejžádanějšími a nejoblíbenějšími menšími airlinery jsou mezi světovými aeroliniemi nesporně Boeing 737 i Airbus 320. O tom svědčí i skutečnost, že Airbus vloni zájemcům dodal 455 „třistadvacítek“, Boeing 415 „sedmsettřicetsedmiček“. Navíc zájem o nové modely obou „Single-Aisle“, např. 737 MAX, mezi zákazníky stále roste. Zvyšování jejich tempa výroby ale není z technických důvodů možné donekonečna.

    Zajímavé je, že každý z výrobců zvolil jiný způsob, jak dodávat zákazníkům stále větší počet žádaných strojů. A 320neo se nyní kromě výroby v Toulouse, Hamburku a čínském Tianjinu bude od roku 2015 vyrábět i v americkém Mobile. První v Hamburku vyrobená „třistadvacítka“ verze neo bude zákazníkovi dodána v říjnu 2015.

    Jinou výrobní filozofii pro svůj nejžádanější model zvolil Boeing. Z jeho ústřední montážní linky v Rentonu bude nyní díky výrazné racionalizaci montážních prací sjíždět 38 Boeingů 737 měsíčně. Znamená to vzestup tempa výroby o dvacet procent. V uplynulých dvou letech sjíždělo z montážní linky za stejné časové období 31,5 letounu. Dalšího růstu výroby se zákazníci dočkají v roce 2014. Měsíčně v Rentonu sjede z výrobní linky 42 strojů. Zajímavé ovšem je, že manažéři Boeingu často hovoří o tom, že koncem desetiletí by bylo možné dosáhnut výroby 50-60 strojů měsíčně, Naopak, manažeři Airbusu už oznámili, že výrobou 42 „třistadvacítek“ měsíčně se ocitli na hranici výrobní kapacity a její zvýšení na 44 strojů za měsíc není možné.

    U Boeingů ovšem mohou zdánlivě nereálné číslo dosáhnout. V roce 2015 totiž v Rentonu plánují otevření třetí montážní linky, z níž již budou sjíždět výhradně 737 MAX. První „Maxíky“ se mají u zákazníků objevit v roce 2017. U obou zmíněných modelů jde o velmi perspektivní stroje. Analýza budoucího trhu prokázala, že v dalších dvaceti letech flotila „Single-Aisle“ vzroste z dosavadních 2990 letounů o sedačkové kapacitě 90-200 cestujících na neuvěřitelných 6110 strojů. U obou výrobců logicky nehrozí ani náznak nezaměstnanosti.

--

Pramen
Boeing 737- neue Produktionsrate von 38 Flugzeugen im Monat erreicht
Mgr. Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka