Eurocoptery útočí všude

30.01.2013

    Velmi spokojeno může být vedení největšího evropského výrobce vrtulníků, Eurocopter, s prodejností všech vyráběných typů v roce 2012. Jak vyplývá z nové tiskové zprávy koncernu z pátku 25.ledna, „Copter“ zákazníkům v tomto roce dodal 475 strojů různých typů v celkové hodnotě 6,3 miliard Euro.


    Zajímavé je, že nejžádanější exportní „položkou“ byly stroje typové řady Ecureuil/Fennec/EC 130, kterých bylo do celého světa dodáno 249. Příliš za nimi nezaostaly ani vrtulníky velmi moderní modelové řady EC135/EC145. Těch bylo prodáno 144, z toho 63 EC135 a 81 EC145. Zde je ale nutno dodat, že EC145 se už mnoho let vyrábějí licenčně v USA pro letectvo US Army pod označením UC-72A.


    Zájem ale mezi zákazníky kupodivu byl i o již léta vyráběné těžké vrtulníky Super-Puma. Přesto, že by již zdánlivě mělo jít o zastaralou modelovou řadu, zájem o ni mezi leteckým dopravci, obsluhujícími různé těžební plošiny v Severním moři, stále trvá. Jeho výrazem je 37 vloni dodaných „Pum“. Mezi stroje, o něž byl mezi zákazníky také zájem, ovšem patřilo i 19 EC175,, 11 vrtulníků modelové řady Dauphin/Panter/EC155 i devět malých „kolibříků“ EC120 Colibri. Významný byl rok i pro vojenskou divizi díky dodávkám nových NH-90 TTH pro francouzské a belgické vojenské letectvo, resp. i kvůli první dodávce NH-90 v konfiguraci NFH, Nato Frigate Helicopter francouzskému námořnictvu. Navíc se v letošním roce počítá s ostrým bojovým nasazením prvního NH90TTH v konfiguraci pro přepravu zraněných v Afghanistánu.


    Další výrobky Eurocopteru, bitevní Tigery Bundeswehru zde bojově působí již několik měsíců. Součástí dalšího rozvíjení firemní strategie ovšem je také šíření dvaceti simulátorů pilotáže vrtulníků, tzv. Full Flight Simulators všemi pobočkami.


    V současné době firma zřizuje pobočku pro offshorové letecké provozovatele v australském Perthu a v japonském Kobe vzniká i komplexní opravárenské a školicí zařízení Eurocopter Japan. Další opravárenská pobočka byla ve spolupráci s výrobcem pohonných jednotek Turboméca zřízena i v Mexiku.Rozvíjeny letos ovšem budou i programy nevšedních hybridních strojů X-3 a X-4. Z toho logicky vyplývá, že se k čilým Eurocopterům v letošním roce nepochybně ještě vrátíme dalšími články.


--
Eurocopter:Rekordumsatz und steigender Autragseingang in 2012
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka