Ruzyni loni klesl počet cestujících o 8 % na 10,8 mil. lidí

30.01.2013

    Praha 30. ledna (ČTK) - Pražské Letiště Václava Havla loni odbavilo 10,8 milionu cestujících, což byl meziročně pokles o osm procent. Počet vzletů a přistání klesl o téměř 13 procent, oznámilo dnes letiště v tiskové zprávě. Letos letiště očekává mírný růst.

    Úbytek se podle mluvčí Evy Krejčí týkal hlavně transferových cestujících. Počet takzvaných lokálních pasažérů, kteří z Prahy odlétali nebo do české metropole přiletěli, se zvýšil o dvě procenta.

    "S tímto vývojem jsme počítali v našem plánu, v němž jsme zohlednili fakt, že náš největší obchodní partner, České aerolinie, procházel procesem optimalizace své sítě. Co se ekonomických výsledků týká, tam jsme velmi pozitivní, protože dlouhodobý a stabilní nárůst point to point cestujících má příznivý dopad do výnosů společnosti, stejně tak jako nárůst v oblasti neleteckého komerčního obchodu," uvedl ředitel letiště Jiří Pos.

    Podle Pose letiště letos očekává obrat. "Meziročně se bude jednat o zhruba dvouprocentní zvýšení počtu přepravených cestujících. Nejvíce nových linek i navyšování frekvencí u stávajících spojení očekáváme v letním letovém řádu," dodal.

    V průběhu roku 2012 do Prahy létalo 49 dopravců na pravidelných linkách do celkem 132 destinací. Nejvíce cestujících směřovalo do Velké Británie, Německa, Francie, Ruska a Itálie. Do top pětky letišť, kam se létalo nejčastěji, patří Paříž/Charles de Gaulle, Moskva/Šeremetěvo, Frankfurt, Londýn/Heathrow a Amsterdam. Skokanem roku s největším nárůstem cestujících je již zmíněné londýnské letiště Heathrow.

    Celkem 88 procent provozu tvořily pravidelné linky, zbytek chartery. Největším dopravcem byly přes čtvrtinový pokles České aerolinie s podílem 30,6 procenta, následuje Travel Service a SmartWings s poklesem o pětinu a podílem 11 procent. Třetí byl easyJet.

    Nejvíce cestujících během jednoho měsíce letištěm prošlo v srpnu, kdy odbavilo 1,201 milionu pasažérů. Rekordním dnem byl 29. červen, kdy odletělo či přiletělo 47.041 cestujících. Průměrně Letiště Václava Havla odbavilo zhruba 30.000 pasažérů a 359 přistání a vzletů denně.


Země s největším počtem cestujících směřujících z nebo do Letiště VH v roce 2012:

1. Velká Británie  1,205.780 cestujících +5,9 %
2. Německo   1,052.766 cestujících -9,4 %
3. Francie    1,007.315 cestujících -1,0 %
4. Rusko    979.590 cestujících +14,3 %
5. Itálie    862.663 cestujících -1,2 %

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka