Opportunity: Deset let na Marsu

29.01.2013

Když 24. ledna 2004 na Mars po mnoha desítkách let nepřítomnosti lidmi vyrobených roverů na vzdušných vacích bez problémů dosedly americké „marsovské automobily“ Oportunity a Spirit, nikdo z vědců nečekal, že jeden bude  i po deseti letech stále pracovat.

    V uplynulých dnech ale do jejich řídícího střediska dorazily skvělé snímky dosud nezkoumaného kráteru s názvem „Matijevic Hill“ Vyslal je robot  Oportunity, který takto skvěle na rudé planetě zahájil svoji již desátou sezónu. Tato neoddiskutovatelná skutečnost je o to pozoruhodnější, že po úspěšné aktivaci obou robotických vozítek byla jejich maximální životnost v surovém prostředí Marsu stanovena na tři kalendářní měsíce a každé vozítko zde mělo podle nich ujet nejvýše dva tisíce metrů. Nezničitelná Oportunity ovšem do dnešního dne ujela třicet pět a půl kilometru a svůj celkový zmíněný pracovní čas si prodloužila šestatřicetkrát.

 


    Především ale na Zemi zaslala obrovské množství skvělých snímků různých zkoumaných lokalit planety a mnoho dalších údajů. To umožnilo vědcům  z California Institute of Technology bezpečně dospět k závěrům, že na Marsu dříve byla tekoucí voda. Dospět k těmto zajímavým výsledkům jim do roku 2010 umožňovaly i údaje, dodávané Spiritem. Ten ovšem ve zmíněném roce pevně uvázl v jemném písku a zřejmě kvůli nefunkčním bateriím již signály a fotografie na zemi neposílá. Přičteme li k nezdolné práci Oportunity také skvělou práci dalšího roveru Curiosity, který v jiné marsovské oblasti bez problémů přistál nedávno i mapovací práce oběžné družice, o níž jsem psali nedávno, může se rudá planeta již brzy stát nejdůkladněji zmapovaným a prozkoumaným tělesem naší sluneční soustavy.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/raumfahrt/opportunity-beginnt...Opportunity beginnt sein zehntes Marsjahr

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka