Po letech ztrát je provozovatel pardubického letiště ziskový

24.01.2013

    Pardubice 24. ledna (ČTK) - Po několika letech ztrátového hospodaření se provozovatel mezinárodního letiště v Pardubicích loni dostal do plusových čísel. Firma East Bohemian Airport (EBA) vykázala zisk přes čtyři miliony korun. Významně k tomu přispělo rekordních 125.000 cestujících, které letiště odbavilo. ČTK to řekl ekonom společnosti Petr Illa. Jsou to předběžné výsledky, auditovanou zprávu firma představí akcionářům přibližně v květnu.

    "Chybí nám spoustu nákladových položek, energie, opravné položky, ale hospodářský výsledek už by neměl být horší. Výsledky jsou velmi dobré, odbavili jsme o 90 procent víc cestujících, o 77 procent jsme navýšili tržby za prodej vlastních výrobků a služeb," řekl Illa.

    Předloni skončil podnik ve ztrátě osm milionů korun a s výnosy necelých 63 milionů korun. Loňské výnosy jsou více než 100 milionů korun. Do výsledků se nejvíc promítá prodej paliva a služeb, méně jej ovlivňuje nákladní doprava, která je v Pardubicích minimální.

    Mezinárodní letiště v Pardubicích začalo fungovat v květnu 1995, od roku 2007 nabízí lety do Petrohradu a Moskvy. Ruští pasažéři letišti vydělávají nejvíc. Tvoří většinu odbavených cestujících, zbytek jsou lidé, kteří v letní sezoně odlétají do turistických destinací.

    Loni EBA dokončila modernizaci technického zázemí, nyní se zaměřuje na přípravu nového terminálu odhadem za 300 milionů korun. Zatímco na nová zázemí pro letadla nebo pohonné hmoty společnost získala evropské dotace, v případě nové letištní haly to tak jednoduché nebude. Šéf EBA Jan Andrlík se spíš přiklání k úvěru. Hlavní slovo ale budou mít akcionáři, město Pardubice a Pardubický kraj.

    "My investici připravujeme a třeba ji zaúvěrujeme z vlastních prostředků. Město a kraj by mohly ručit. Druhá cesta se nabízí formou investora, ale žádného nemáme a nemá cenu na něj čekat se založenýma rukama," řekl Andrlík.

    Podle Andrlíka není ideální, aby případný investor jen složil peníze a doufal, že se mu vrátí s patřičným ziskem. Letiště potřebuje partnera, který by sám přišel s podnikatelskou vizí a vytvářel zisky. Ovšem takový investor se špatně hledá, řekl Andrlík.

    "Mohl by tu například provozovat nákladní dopravu. Vozil by do regionu zboží a využil by výhodné napojení na dálniční a železniční síť. Koupil by si akcie, aby si pojistil investici, a nám by generoval potřebný zisk na úhradu úvěru," uvedl Andrlík.


    Hospodářské výsledky společnosti EBA v letech 2011 a 2012 (zdroj: EBA):

(mil. Kč) 2011 2012*
zdaněný zisk/ztráta -8,063  4,25
výnosy 62,801 105,5


    * výsledky roku 2012 nejsou auditované
      

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka