Praha prodá akcie ČSA za 2,38 milionu Českému Aeroholdingu

24.01.2013

    Praha 24. ledna (ČTK) - Hlavní město Praha prodá více než 16.000 akcií společnosti České aerolinie (ČSA). Zastupitelé dnes souhlasili s jejich prodejem společnosti Český Aeroholding za nabízenou kupní cenu 2,38 milionu korun. ČSA postupně vkládaly majetek do dceřiných společností, od září je majoritním vlastníkem aerolinií Český Aeroholding.

    Praha vlastní 1,53 procenta akcí, které byly oceněny na hodnotu nula korun, uvedl náměstek pro dopravu Josef Nosek (ODS), který materiál předkládal. "Akcie nelze neomezeně převádět, ani s nimi veřejně obchodovat, ani je nabídnout jinému zájemci," doplnil. Zastupitelé materiál projednávali už loni na podzim, tehdy jej odložili na leden.

    Klub zastupitelů za ČSSD se dnes znovu postavil proti návrhu. "Jedním z důvodů je, že naše akcie, které mají nominální hodnotu 80,34 milionu korun, chceme prodávat za 2,38 milionu korun," uvedl zastupitel za ČSSD Karel Březina. Proti se postavili i komunisté.

    Praha získala podíl v ČSA převodem z Fondu národního majetku v roce 1994. Podle předloženého materiálu má 16.068 akcií o jmenovité hodnotě jedné akcie 5000 korun, což je celkem 80,34 milionu korun.

    Hodnotu ČSA před vstupem do Českého Aeroholdingu vyčíslila auditorská firma Ernst & Young na 148 milionů korun. Hlavní město si každoročně pro vlastní účetní uzávěrku nechává akcie ocenit také vlastním znalcem; ke konci loňského roku je společnost Bohemia Experts ohodnotila jako bezcenné.

    Část ČSA je na prodej. Zájemci mají podat závazné nabídky do konce února. Výhodnost nabídek poté bude posuzovat Český Aeroholding jako majitel ČSA a vítěznou nabídku pak předloží vládě. Mladá fronta Dnes (MfD) nedávno uvedla, že podle auditovaných výsledků hospodaření za rok 2011 vykázaly ČSA předloni provozní ztrátu 1,16 miliardy korun. Již dříve ČSA oznámily, že v roce 2011 hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka