Pravidla pro příruční zavazadla mají být jednotná, míní v EP

18.01.2013

    Štrasburk (Francie) 17. ledna (ČTK) - Evropská komise by měla navrhnout jednotná pravidla pro přepravu příručních zavazadel v letadlech. Uvedli to dnes někteří poslanci Evropského parlamentu. Podle nich by mělo skončit extra zpoplatňování dalších zavazadel, která cestující berou s sebou na palubu. Jiní europoslanci míní, že další harmonizace by znamenala náklady navíc. EK se v příštím půl roce chystá představit revizi společných norem, které se týkají práv cestujících v letecké dopravě. To by mohlo být příležitostí se touto problematikou zabývat.

    Europoslanci dnes upozornili na to, že v EU neexistují společná pravidla, která by určovala rozměry nebo maximální hmotnost příručních zavazadel, jež je možné vzít na palubu. Některé letecké společnosti také umožňují vzít si s sebou pouze jediné takové zavazadlo a za každé další žádají poplatek navíc, upozornili.

    Například europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) upozornila, že cestující se někdy o pravidlech pro příručních zavazadla dozví až při nástupu do letadla a musí pak zaplatit poplatek. To však podle ní působí spíš dojmem "skrytých plateb". Nizozemský poslanec Georges Bach z lidovecké frakce řekl, že tyto regule by v EU měly být jasnější.

    Jiní europoslanci ale s požadovanou harmonizací pravidel nesouhlasí. Europoslanec Oldřich Vlasák (ODS) řekl, že cestující si mohou vybrat mezi různými aeroliniemi s různým rozsahem služeb. V principu tak prý jde o obchodní vztah mezi dopravcem a cestujícím, do kterého by EU měla zasahovat co nejméně. "Každá nová regulace přináší podnikům náklady a navíc se promítá do ceny pro zákazníka," upozornil.

    Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht uvedl, že letečtí dopravci mají právo určovat vlastní podmínky, pokud tak činí transparentně. Nekonzistentnost je ale něco, co je možné účinně řešit, dodal.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka