Vloni se v ČR stalo 50 leteckých nehod, nejméně za deset let

18.01.2013

    Praha 17. ledna (ČTK) - Vloni se v České republice stalo nejméně leteckých nehod za posledních deset let, celkem 50. Nehod se smrtelným zraněním ale výrazně neubylo. O život loni přišlo 13 lidí, osm při nehodách letounů, dva zemřeli při havárii vrtulníku a zbylá tři smrtelná zranění připadají na parašutisty. O rok dříve při leteckých neštěstích zemřelo 14 lidí. Na dnešním semináři k rozboru dopravních nehod v letectví to řekl ředitel Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) Pavel Štrůbl.

    "Přesto je současný počet usmrcených osob možné považovat za úspěch," řekl ČTK Štrůbl. Od první poloviny 90. let se na českém nebi zhruba desetkrát zvýšilo množství sportovních a ultralehkých letadel, které jsou nejrizikovější kategorií, počet smrtelných nehod stoupl pouze čtyřikrát.

 


    Za posledních deset let se statistika počtů smrtelných zranění drží s občasnými výkyvy na přibližně stejné úrovni. Nejtragičtějším rokem tak byl rok 2007, kdy se počet smrtelných úrazů přiblížil dvaceti, pod deset úmrtí se podle údajů ÚZPLN tuzemské letectví dostalo v letech 2004 a 2007.

    Řadu nehod si zaviní piloti sami, uvedl Štrůbl. Na vině bývá velmi často nedostatečná příprava a podceňování počasí. Není například výjimkou, když sportovní pilot před vzletem nezkontroluje množství paliva či fungování řízení.

    Jedním z nejtragičtějších leteckých neštěstí v loňském roce byl pád letounu L-29 Delfín v Žatci z 10. června. Zahynul pilot stroje a jeho cestující.

    Závažnou událostí, při které naštěstí nikdo nebyl zraněn, byl požár v hangáru Českých aerolinií. Tuto nehodu podle ředitele bezpečnosti v ČSA Richarda Birase způsobilo rozlití hořlaviny na podlaze hangáru. Při následném požáru shořelo jedno z vrtulových letadel ATR 42 tuzemského dopravce a druhé vrtulové letadlo bylo závažně poškozeno.

    Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod funguje od roku 2003, kdy se vyšetřování nehod oddělilo od Úřadu pro civilní letectví. Kromě zjišťování příčin havárií se zabývá vypracováním závěrů a bezpečnostních doporučení k předcházení leteckým nehodám.


    Počet dopravních nehod v jednotlivých letech (kromě nehod parašutistů) - zdroj ÚZPLN


Rok    Počet nehod
2003    86
2004    71
2005    65
2006    76
2007    71
2008    72
2009    68
2010    72
2011    54
2012    50

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka