Před osmi lety se v Toulouse představil obří Airbus A380

17.01.2013

    Toulouse (Francie)/Praha 17. ledna (ČTK) - Největší letoun, který je dnes k vidění na linkách běžných aerolinek, se světu představil před osmi lety, 18. ledna 2005. Do vzduchu se Airbus A380, výsledek více než desetiletého vývoje, vydal za přihlížení stovek lidí na místě a milionů fanoušků letectví u televizních obrazovek koncem dubna 2005. První cestující se dvoupodlažním letounem, do kterého se může vejít přes osm stovek cestujících, svezli v říjnu 2007.

 


    Premiérový let uspořádaly Singapore Airlines. Právě v Asii a blízkém okolí Airbus našel většinu zákazníků, mezi jeho uživateli patří aerolinky ze Spojených arabských emirátů, Koreje, Číny, Malajsie, Thajska nebo Austrálie. V Evropě mají letoun, kterého se dosud vyrobilo přes 90 exemplářů, ve flotile Air France a Lufthansa. Právě Airbus A380 v barvách německých aerolinek mohli obdivovat milovníci létání i na Ruzyni, kam zavítal předloni v říjnu. Loni v listopadu pak v Praze jeden stroj přistál neplánovaně kvůli nevolnosti pasažéra.

    Airbus A380 je největším strojem pro přepravu cestujících, titul největšího dopravního letounu mu ale nepatří. Ve světě totiž létá ještě větší letadlo, Antonov An-225. Má o devět metrů větší rozpětí křídel a je o devět metrů delší, existuje ale jen v jediném exempláři a slouží jen pro přepravu obřích nákladů. Největším konkurentem Airbusu A380 je model 747 společnosti Boeing, jehož první verze začala na linkách létat už v lednu 1970. Nedávno americký výrobce představil novou prodlouženou variantu tohoto elegantního letounu, označovanou 747-8.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka