Letecká přeprava nákladu v listopadu obnovila růst

10.01.2013

    Ženeva 9. ledna (ČTK) - Letecká přeprava nákladu zastavila v listopadu pokles, který trval tři měsíce, a rostla, hlavně díky vyšším nákupům přes internet v USA. Přeprava osob pokračovala v růstu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA).

    Přeprava nákladu se meziročně zvýšila o 1,6 procenta po poklesu o 2,6 procenta v říjnu. K oživení částečně přispěla i skutečnost, že nákladní přepravu ve stejném měsíci loni negativně ovlivnily povodně v Thajsku. Výsledky jsou však příznivé i v meziměsíčním srovnání, kdy nákladní přeprava stoupla o 2,4 procenta. Letecká přeprava nákladu je považována za důležitý ukazatel světového obchodu a ekonomické situace, na globálním mezinárodním obchodu se zbožím se podílí zhruba 35 procenty.

    Přeprava cestujících stoupla meziročně o 4,6 procenta, z toho mezinárodní přeprava o 5,6 procenta a domácí o tři procenta. Růst výrazně zrychlil z říjnových 2,9 procenta. Proti říjnu se zvýšila o 0,6 procenta. Kapacita přepravy se zvýšila o 3,2 procenta, tedy pomaleji než poptávka, a obsazenost o jeden procentní bod na 77,3 procenta.

    "Listopad přinesl pozitivní signály pro poptávku po letecké přepravě, zvláště u nákladní přepravy," uvedl generální ředitel IATA Tony Tyler. Podle něj je sice zatím brzy na prohlášení, že to je pro trh nákladní přepravy zvrat, avšak pokud se vezme v úvahu pozitivní ekonomický vývoj v USA a zlepšení důvěry podnikatelů v posledních měsících, mohlo by to znamenat, že se trh vrátí v letošním roce k růstu. Letos by objem přepravy nákladu mohl stoupnout o 1,4 procenta a osob o 4,5 procenta, napsala agentura Reuters.

    IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 84 procenty.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka