Závada motorů zavinila havárii ruského letadla po letu z Pardubic

09.01.2013

    Moskva 9. ledna (ČTK) - Závada na zpětném chodu motoru, který letouny užívají při brzdění na přistávací dráze, byla pravděpodobnou příčinou havárie dopravního letadla Tu-204, při níž koncem prosince na moskevském letišti Vnukovo zahynulo pět lidí. Po technickém letu z Pardubic stroj společnosti Red Wings s osmičlennou posádkou vyjel po přistání z dráhy, rozlomil se a začal hořet.

    "Nejpravděpodobnější příčinou havárie byla závada zpětného chodu, který posádce pomáhá zastavit stroj na dráze," napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na experty, kteří se vyšetřováním nehody zabývají.

    Pilot provedl přistávací manévr bezchybně, i když rychlost v okamžiku dotyku podvozku se zemí byla mírně vyšší, než ukládají normy. Podle odborníků ale tato okolnost na přistání neměla vliv, protože prázdné letadlo mělo k dispozici dostatečně dlouhou dráhu.

    Porucha zpětného chodu byla hned po havárii označována za jednu z jejích nejpravděpodobnějších příčin. Ruský stroj na konci dráhy prorazil ochrannou bariéru, která rušné vnukovské letiště odděluje od příměstské silnice. Na místě zahynuli čtyři členové posádky, pátý zemřel o den později v nemocnici.

    Podle ruské agentury ITAR-TASS je zdravotní stav tří přeživších členů posádky "středně těžký". Bezprostředně po katastrofě lékaři označovali lékaři stav dvou z nich za kritický.

    Tu-204 je ruský dvoumotorový dopravní letoun z počátku 90. let, který byl vyvíjen jako náhrada stárnoucího modelu Tu-154. Ruská společnost Red Wings, jíž stroj patřil, vlastní dalších deset těchto tupolevů s přepravní kapacitou 210 pasažérů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka