Tržby prodejců letenek loni stouply o 5,2 procenta

08.01.2013

    Praha 7. ledna (ČTK) - Tržby tuzemských prodejců letenek meziročně vzrostly o 5,2 procenta. Firmy akreditované u mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) prodaly 925.000 letenek za více než deset miliard korun, uvedla asociace. Předloni obchodníci prodali o 10.000 letenek více.

    "Hlavní podíl na prodaných letenkách mají zájezdy a cesty za byznysem, velcí prodejci letenek však zaznamenávají i růst individuálního cestování a klientskou ochotu sestavovat si vlastní cestovní itinerář," uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Nejlépe se podle něj prodávají letenky do Londýna, Paříže a Moskvy.

    Tržby rostly především první tři čtvrtletí loňského roku. Největší podíl prodaných letenek si podle portálu Letuška.cz udržely České aerolinie. Jejich podíl se mezi ostatními dopravci proti roku 2011 zvýšil o téměř tři procentní body na 17,7 procenta. Zhruba poloviční podíl měla druhá Lufthansa a třetí SmartWings. Aerolinie Emirates klesly ze druhého na páté místo s podílem přes pět procent.

    V Česku nyní prodává letenky 149 agentur. Většinu prodeje letenek nicméně zprostředkovávají dva prodejci: portál Letuška.cz společnosti Asiana a brněnská Student Agency Radima Jančury. Akreditované agentury podle odhadů představují zhruba tři čtvrtiny celkového trhu. Část leteckých dokladů totiž prodávají letecké společnosti přímo, do statistik asociace se rovněž nepromítají charterové lety, které prodávají cestovní kanceláře.


    Podíl leteckých dopravců na prodaných letenkách podle portálu Letuška.cz

Název
podíl v procentech
České aerolinie a.s. 17,67
Lufthansa 8,37
SmartWings 8,01
EMIRATES 5,24
AIR FRANCE 5,24
British Airways 4,84
Aeroflot 4,70
Austrian Airlines AG 4,68
Turkish Arlines 3,21
KLM Royal Dutch Airlines 3,13
SWISS International Air Lines AG 2,63
AIR BERLIN 2,21
Aerosvit Airlines 2,00
Delta Air Lines, Inc. 1,96
Korean Air 1,92
Finnair 1,80
IBERIA 1,66
LOT Polskie Linie Lotnicze 1,61
TAP AIR PORTUGAL 1,60
BRUSSELS AIRLINES 1,44
Alitalia 1,33
HAHN Air 1,32

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka