Euro: Z ČSA se oddělila firma B.Aircraft vlastnící 12 letadel

07.01.2013

    Praha 6. ledna (ČTK) - Od Českých aerolinií (ČSA) se oddělila další firma s názvem B.aircraft. ČSA do ní koncem listopadu vložily 12 letounů Airbus, píše o tom ve svém aktuálním čísle, které vyjde v pondělí, týdeník Euro. Již dříve se osamostatnila například údržba letadel nebo charterové lety. Firmy pak za úplatu přešly pod Český Aeroholding, jehož jsou ČSA součástí.

 


    B.Aircraft je podle Eura v této chvíli společným podnikem ČSA a aeroholdingu. Podle původního plánu měl aeroholding svůj podíl ve firmě navyšovat až na sto procent a letadlová firma by se tak stala sesterskou společností ČSA. Podle Eura si však ČSA nejspíše nějaký podíl v novém podniku ponechají.

    B.Aircraft z aerolinií získal šest strojů Airbus A319 a stejný počet letadel Airbus A320, které ČSA objednaly v době, kdy je vedl Jaroslav Tvrdík.

    "V rámci schvalovacích procesů, které vedly ke vstupu ČSA do aeroholdingu, vznesly financující banky a exportní agentury tří zemí - Německa, Francie a Velké Británie - požadavek, aby letadla byla vyčleněna do samostatné dcery," uvedla mluvčí leteckého holdingu Michaela Lagronová. Požadavek bank, mezi něž patří ČSOB, BNP Paribas, Komerční banka či UniCredit Bank se dá chápat jako pojistka proti případnému krachu ČSA.

    Část ČSA je na prodej. Zájemci o ně mají podat závazné nabídky do konce února. Výhodnost nabídek poté bude posuzovat Český aeroholding jako majitel ČSA zhruba do března či dubna a vítěznou nabídku pak předloží vládě. Mimoevropští zájemci o privatizaci ČSA mohou získat maximálně necelou polovinu akcií firmy, aby byl zachován status národního dopravce. O ČSA projevily zájem Qatar Airways a Korean Air.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

no

Odpovědět

Datum : 07.01.2013 22:18, Vložil : showpilot

že by příprava nějakého tunelu, ve zdejších vodách tolik oblíbeného ?

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka