Boeing loni zřejmě překonal Airbus v dodávkách i objednávkách

04.01.2013

    Chicago 3. ledna (ČTK) - Americký výrobce letadel Boeing získal v loňském roce 1339 objednávek na letadla. Po odečtení zrušených kontraktů čistý počet objednávek činil 1203, což je druhý nejvyšší údaj od vzniku společnosti. Firma rovněž dodala odběratelům 601 strojů, nejvíce od roku 1999. Boeing za loňský rok zřejmě překonal evropský Airbus a stal se největším výrobcem letadel na světě.

    Airbus údaje o objednávkách a dodávkách zveřejní nejdříve 17. ledna. Již dříve však uvedl, že plánuje letos dodat odběratelům 580 letadel a získat objednávky na 600 až 650 letadel.

    Dodávky Boeingu meziročně stouply o 26 procent a čisté objednávky o 49,4 procenta. Firma rovněž dodala, že na konci roku měla 4373 nevyřízených objednávek na letadla, což bylo vůbec nejvíc za existenci společnosti.

    Podle agentury Reuters však Airbus nejspíš zůstává největším výrobcem za poslední dva roky, kdy obě firmy přišly s novými verzemi svých nejprodávanějších modelů, Airbus A320neo a Boeing 737 MAX. Podle propočtů agentury Reuters Airbus obdržel předběžně za roky 2012 a 2011 celkem 2329 objednávek na letadla a Boeing 2260 objednávek. Airbus překonal Boeing v prodeji v deseti z posledních 11 let. Od roku 2003 také dodal více letadel odběratelům.   

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka