Za havárií letadla v Moskvě prý nemůže stav přistávací dráhy

31.12.2012

    Moskva 31. prosince (ČTK) - Sobotní havárii ruského dopravního letadla na moskevském letišti Vnukovo nezavinily špatné podmínky na přistávací dráze. Dnes to podle agentury RIA Novosti oznámil Mezinárodní letecký výbor, organizace, která od roku 1991 sdružuje letecké služby dvanácti bývalých států Sovětského svazu. Stroj, který letěl jen s osmičlennou posádkou z Pardubic do Moskvy, měl podle neoficiálních informací závadu na zpětném chodu. Nehodu nepřežilo pět lidí.

 


    Přistávací dráha na Vnukovu, třetím nejrušnějším moskevském letišti, byla vyčištěna 80 minut před nehodou a součinitel tření, důležitý údaj pro bezpečné přistání a vzlet letadel, technici překontrolovali 15 minut po nehodě.


    "(Součinitel tření) činil 0,63, což je pro tento typ letounu vyhovující," uvedla zpráva Mezinárodního leteckého výboru. Odborníci nyní prověřují takzvané černé skříňky, které zaznamenávají průběh letu.


    Úřady v rámci vyšetřování jako možnou příčinu nehody berou v potaz špatné počasí, chybu pilota a technickou závadu. V neděli agentura Interfax s odkazem na nejmenovaného člena týmu vyšetřovatelů uvedl, že se piloti na dráze snažili neúspěšně přepnout na zpětný chod. Podle Interfaxu mohly být nefunkční i samotné brzdy.
    Ruské letadlo při technickém přeletu z Pardubic do Moskvy po přistání vyjelo z dráhy, prorazilo ochrannou bariérou oddělující letiště od rušné příměstské dálnice, rozlomilo se na tři velké kusy a začalo hořet. V nemocnici nadále zůstává trojice přeživších, jejich stav je vážný.


    Havarovaný Tu-204 je ruský dvoumotorový dopravní letoun z počátku 90. let, který byl vyvíjen jako náhrada stárnoucího modelu Tu-154. Ruská společnost Red Wings, jíž stroj patřil, vlastní dalších deset těchto tupolevů s přepravní kapacitou 210 pasažérů.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka