PAK-FA pro Indii?

31.12.2012

Zajímavé zprávy se objevily v souvislosti se záletem čtvrtého prototypu ruského stíhacího stroje páté generace, PAK-FA, na odborných internetových serverech. Desátého října 2012 při návštěvě ruského ministra obrany Anatolije Serďjukova v zemi, která je největším zahraničním odběratelem ruských vojenských letounů, v Indii, se novináři dozvěděli zajímavou zprávu. Předmětem zájmu indické vlády je i pořízení indické verze PAK-FA, nazvané FGFA.

V současné době již začala jednání o nákupu 144 letounů v celkové hodnotě 30 bilionů UsD. Indické letectvo ovšem k těmto zprávám dodává, že by rádo létalo s celkem 166 jednomístnými a 48 dvoumístnými FGFA. První prototyp indického stroje má vzlétnout již v roce 2014, další mezi lety 2017-2019, ve zmiňovaném období mají být stroje také uvedeny do služby.

 

Pozoruhodné je, že sériová výroba PAK-FA má u ruského výrobce být zahájena v roce 2015. Výroba indické verze má být v úzké spolupráci s „dvorním“ dodavatelem indických vojenských letounů, Suchojem, u HAL zahájena v roce 2020. Velmi zajímavé je, že již v době, kdy jsou výrobcem intenzívně zkoušeny teprve čtyři prototypy, již byla mezi zmíněnými stranami zahájena intenzívní jednání o možné licenční výrobě Indický letecký koncern Hindustan Aeronautics, HAL by měl kolem roku 2020 začít vyrábět první z plánovaných dvou set strojů indické verze, skrývající se pod zkratkou FGFA.Celkový kontrakt v hodnotě 35 bilionů dolarů má „běžet“ dvacet let. Ministerstvo obrany v Moskvě již navštívil velitel indických leteckých sil letecký maršál N.A..K Browne i představitelé HAL a již v prosinci 2010 zde uzavřeli Preliminary Design Contract, PDC, v hodnotě 295 milionů UsD, který jim zajistí získání kompletní dokumentace PAK-FA. Americká konkurence, Lockheed Martin se svým povedeným F-35, JSF, ovšem nespí. Možnost dodávky F-35 ostatně při své nedávné návštěvě Indie vládě nabídla i tehdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

-

Pramen

http://www.aereo.jor.br/tag/pak-fa Fernando „Nunao“ De Martini  Estaria o F-35 por tras do corte de 1/3no caca de 5 geracao russo-indiano ?

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka