V Moskvě havarovalo ruské letadlo letící z Česka, čtyři mrtví

30.12.2012

    Moskva/Praha 29. prosince (ČTK) - Nejméně čtyři mrtvé si dnes vyžádala na moskevském letišti Vnukovo havárie ruského dopravního letadla, které přiletělo z Pardubic. Stroj Tu-204, na jehož palubě byla jen posádka, vyjel z přistávací dráhy, rozlomil se a začal hořet. Další čtyři členové posádky byli při havárii podle ruského ministerstva pro mimořádné situace zraněni. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že na palubě stroje s největší pravděpodobností nebyl Čech.


    Zatím není jasné, kolik členů posádky na palubě bylo. "Podle dokumentace, kterou nám před odletem předali, bylo na palubě deset osob," řekl ČTK ředitel pardubického mezinárodního letiště Vít Málek. Ruská média odvolávající se na místní ministerstva vnitra a pro mimořádné situace zveřejnila seznam osmi členů posádky, z nichž čtyři zahynuli (dva na místě a dva v nemocnici) a další čtyři jsou s vážnými zraněními hospitalizováni.


    Jak uvedla agentura Interfax s odvoláním na blíže neupřesněný zdroj, kromě osmi členů posádky se nikoho jiného v troskách letadla najít nepodařilo. "Na let se skutečně mohlo zaregistrovat deset lidí, ale letělo jich jen osm," upozornil dle ruské agentury neupřesněný zdroj.


    Příčiny havárie nejsou zatím známy, vyšetřovatelé se ale večer podle zahraničních agentur přikláněli k možnosti, že šlo o chybu pilotů. Mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin sdělil, že vyšetřovatelé zkoumají i další eventuality jako technické potíže nebo meteorologické podmínky při přistání.


    Podle prvních zjištění vyšetřovatelů letadlo prudce přistálo a vyjelo z přistávací dráhy, rozpadlo se na tři části a začalo hořet. Jeho trosky také zablokovaly přilehlou dálnici v obou směrech. Letiště Vnukovo bylo na několik hodin uzavřeno stejně jako přilehlá dálnice.


    Na letišti v Pardubicích ČTK potvrdili, že let společnosti Red Wings z Pardubic v 10:20 mířil na moskevské letiště Vnukovo. Podle serveru Lenta.ru šlo o let WZ 9298. "Do Pardubic přivezli cestující, zpátky se letadlo vracelo prázdné. Při odletu z Pardubic byl letoun zcela v pořádku," řekl ČTK ředitel mezinárodního civilního letiště Vít Málek.


    "Zatím není potvrzeno, že by na palubě letadla TU-204 byl také český občan," řekl ČTK Karel Šrol z tiskového odboru ministerstva.


    Havarovaný letoun Tu-204 patřil ruské společnosti Red Wings Airlines, jejímž majitelem je ruský oligarcha Alexandr Lebeděv, který mimo jiné vlastní 49 procent akcií německých aerolinek Blue Wings, část akcií deníku Novaja Gazeta a má podíly v několika britských denících. Podle internetové encyklopedie Wikipedie společnost pod názvem VARZ-400 začala fungovat již od roku 1999. Současná Red Wings chce poskytovat nízkonákladové lety prostřednictvím svých devíti strojů Tu-204, nových i opotřebených. Do budoucnosti plánuje koupit Airbus. Od letošního roku nabízí charterové lety také do zahraničí včetně České republiky.


    Lebeděv na internetu uvedl, že havarovaný stroj byl vyroben v roce 2008. Rodinám obětí vyjádřil soustrast a slíbil finanční náhradu a další pomoc.


    Stroj Tu-204 je ruský dvoumotorový dopravní letoun z počátku 90. let. První prototyp vyletěl 2. ledna 1989 a od následujícího roku začaly stroje Tu-204 létat na civilních linkách. Kvůli politickým změnám v bývalém sovětském bloku na počátku 90. let se omezila poptávka po letadlech Tu-204 a stroj se začal dodávat z Ruska do zahraničí až koncem 90. let. Letoun je podle Wikipedie svým určením a vlastnostmi podobný západním strojům Boeing 737, Boeing 757 nebo Airbus A320.


    Ruský úřad pro letectví podle agentury Reuters poslal ruské letecké společnosti Tupolev varování, ve kterém jí nařídil, aby odstranila problémy, které mohly způsobit nedávnou nehodu dalšího stroje Tu-204. Letadlo se několik dní před Vánoci dostalo mimo přistávací dráhu na mezinárodním letišti v Novosibirsku. Ruská média uvedla, že za nehodu, při které nebyl nikdo zraněn, mohlo selhání motorů při přistání a nedostatečně fungující brzdový systém. Podobné potíže se podle úřadu vyskytly i dříve.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka