Francouzská Vinci koupí operátora portugalských letišť ANA

28.12.2012

    Lisabon 27. prosince (ČTK) - Francouzská stavební skupina Vinci dnes zvítězila v tendru na prodej státní portugalské letištní společnosti ANA s nabídkou 3,1 miliardy eur (asi 78 miliard Kč). Portugalská vláda tímto prodejem překročila cíl privatizace, který zemi stanovila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) v rámci loňské dohody o záchranném balíku.


    Vinci porazila v soutěži o ANA tři mezinárodní konsorcia pod vedením německé společnosti Fraport, švýcarské Flughafen a argentinské Corporación América. Největší stavební skupina v Evropě převezme 95 procent akcií portugalské společnosti.


    Portugalsko dostalo od EU a MMF pomoc v sumě 78 miliard eur. Jednou z podmínek věřitelů bylo, aby země do konce letošního roku prodala státní majetek v sumě minimálně 5,5 miliardy eur. Vláda již prodala podíly v energetických společnostech EDF a REN za celkem 3,4 miliardy eur.


    "Prokazuje to naši schopnost přitáhnou zahraniční investice a získat značné sumy, které i přes obtížné okolnosti přesáhly očekávání," řekla tajemnice pro státní pokladnu Maria Luís Albuquerqueová. "Zájemce s nejvyšší nabídkou přišel také naštěstí s projektem s nejlepší strategií," dodala.


    ANA je ziskový podnik, který těží ze své sítě hlavních letišť v Portugalsku. Vinci provozuje ve Francii devět regionálních letišť.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka