Systém na řízení letadel dodá do ČR Indra, nebo Thales

27.12.2012

    Praha 26. prosince (ČTK) - O dodávku systému, který má do roku 2025 řídit letecký provoz nad Českem, se utkají dva uchazeči. Výběrovým sítem pro největší zakázku státního podniku řízení letového provozu (ŘLP) za poslední roky prošli evropští výrobci Indra a Thales. Poslední jmenovaná společnost je zároveň dodavatelem dosavadního systému, který pohyb letadel po českém nebi monitoruje. ČTK to řekl mluvčí ŘLP Richard Klíma. Tendr ale proti původnímu předpokladu nabere skluz. Namísto ledna ŘLP vítěze vybere na přelomu dubna a května.


    Současný systém Eurocat 2000 je podle ŘLP zastaralý, neumožňuje modernizaci softwaru a nové technologické součásti se již nevyrábějí. Nevyhovuje ani z hlediska kapacity provozu ve vzdušném prostoru, protože l ve srovnání s obdobím před deseti lety, kdy současný systém začal sloužit, se počet pohybů letadel nad Českem zdvojnásobil, zdůvodnilo potřebu obměny zařízení ŘLP.


    Určit přesnou hodnotu zakázky se ředitelství letového provozu zdráhá. Podle Klímy zatím probíhá soutěž a není ještě známá přesná specifikace zakázky. V každém případě jde prý o největší rozvojový projekt ŘLP, po stavbě nového řídícího centra v Jenči. Dříve společnost hodnotu zakázky odhadovala zhruba na miliardu korun. Podobnou částku měl stát i v současnosti používaný systém.


    Řízení provozu dodavatele vybírá prostřednictvím soutěžního dialogu s uchazeči. Tato fáze podle Klímy v nejbližší době skončí a následně bude stanovena technická specifikace a hodnotící kritéria zakázky. Uchazeči poté budou mít dvouměsíční lhůtu na podání zakázek.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka