Rusko dodá Indii vrtulníky a letadla za téměř tři miliardy USD

27.12.2012

    Dillí 24. prosince (ČTK) - Rusko dodá Indii vrtulníky a trysková letadla za téměř tři miliardy dolarů (57 miliard korun). Během návštěvy Dillí se na tom dnes dohodl ruský prezident Vladimir Putin s indickým premiérem Manmóhanem Singhem. Dohodu podepsali zástupci obou zemí. Informovala o tom agentura AP.


    Dohoda zahrnuje nákup 71 vojenských vrtulníků Mil Mi-17 za 1,3 miliardy dolarů (asi 25 miliard korun) a 42 stíhacích letounů Suchoj Su-30, která budou stát 1,6 miliardy dolarů. Stroje Suchoj Indové dostanou ve formě sady dílů, ze kterých si letadla sami sestaví.


    Rusko má s Indií od konce studené války velmi dobré obchodní vztahy a Moskva je nejdůležitějším dodavatelem zbraní pro indickou armádu. "Rusko je klíčový partner při našich snahách o modernizaci ozbrojených sil," uvedl Singh v prohlášení po schůzce s Putinem.


    Vzhledem k tomu, že rostoucí ekonomika umožňuje Indii výrazně posilovat její arzenál, je pro Rusy stále významnějším odbytištěm. Momentálně Indii dodávají 60 procent všech zbraní, které nejlidnatější světová demokracie nakoupí. Indové se však v poslední době začali rozhlížet i po dalších zemích. "Protože se Dillí vydalo směrem k větší pestrosti poskytovatelů zbraní, konkurenční boj se stupňuje. Rusko je na to připraveno," uvedl dnes ruský velvyslanec v Indii Alexander Kadakin na internetové stránce ruského ministerstva zahraničí.


    Rusové chtějí v Indii zacelit ztráty v prodeji zbraní, které jim vznikají poté, co po pádu Kaddáfího režimu přišli o libyjský trh a kvůli situaci v Sýrii se obávají i o budoucnost svých obchodů s Damaškem.


    Na dnešní vrcholné schůzce došlo také na jednání o bezpečnostní situaci v oblasti zahrnující i Afghánistán. "Pro Indii i Rusko je cílem stabilní, sjednocený, demokratický a prosperující Afghánistán, zbavený extremismu," řekl po jednání indický premiér.


    Mezi oběma zeměmi byla však na jednání cítit také sporná témata, jako je například ruská snaha o zlepšení vztahů s Pákistánem, který je tradičním indickým rivalem. Že jejich obchodní vztahy nejsou ideální, svědčí i nenaplněná očekávání některých ruských diplomatů. Ti podle agentury Reuters předpokládali, že Putin a jeho lidé dnes udělají v Dillí obchod za více než 7,5 miliardy dolarů. Nakonec se museli spokojit sotva s poloviční částkou.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka