Tajfun míří do pouště

27.12.2012

Velmi pěkný vánoční dárek od ománského sultána dostal výrobce nejmodernějšího evropského stíhacího stroje Eurofighter Typhoon, koncern BAE. 21. prosince bylo oznámeno, že ománské vojenské letectvo od něj kupuje dvanáct Eurofighterů nejmodernějšího modelu Tranche 3 a osm cvičných Hawků Mk 103 a k nim pochopitelně i příslušný podpůrný balíček technických služeb.

 

Pozoruhodné je, že i s zmíněnou objednávkou bylo prodáno 998 Hawků všech modelů. Oba typy mají být dodány do roku 2017. Piloti ománských královských leteckých sil, Royal Air Force of Oman, v současné době stále ještě létají na Jaguarech. Užívají také F-16, který bylo v roce 2011 objednáno dalších dvanáct a létají již i s dříve dodanými Hawky 103. Velmi zajímavé je pro výrobce i to, že mimo současného kontraktu v celkové hodnotě dva a půl miliard anglických liber, tři miliardy Euro probíhají další jednání mezi saúdskoarabským vojenským letectvem a výrobcem o kontraktu na dalších 72 Eurofighterů. Podle posledních zpráv ale kupec již opustil myšlenku na licenční výrobu strojů přímo v Saúdské Arábii. Všechny další objednané stroje se tedy budou od příštího roku vyrábět ve Wartonu.   

--

Pramen

http://www.flkugreue.de/de/luftwaffe/flugzeuge-helikopter/oman-kau... Onam kauft Eurofighter

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka