Ze skicáře pilota:Learjet: Írán útočí!

27.12.2012

Patnáctého září se k letišti na dánském Bornholmu blížil malý obchodní letoun Learjet 24D s německou civilní registrací. Na dráhu letiště se šifrou EKRN ovšem již nedosedl. Při přibližovacím manévru se zřítil do blízkých okolních zahrad.

 

Zajímavé je, že dvoučlenná osádka na jeho palubě havárii přežila s těžkým zraněním. Teprve nyní ovšem díky již vydané zprávě dánského úřadu pro vyšetřování leteckých nehod vycházejí najevo velmi znepokojivé skutečnosti. Stroj na přiblížení havaroval pro špatnou činnost osádky při obsluze palivového systému letounu. Přestože jí systémy stroje blikáním výstražných světel signalizovaly nedostatek pohonných hmot, osádka včas neprovedla jejich přečerpání do hlavních nádrží.Velmi podivné je zjištění, že pilotem Learjetu, který k nezdařenému letu odstartoval z německého letiště Strausberg, byl pro několik trestných činů v různých zemích hledaný Íránec. Oba ve zničeném kokpitu nalezené identické ATPL dokumenty, vydané v USA, měly každý jiné číslo, ale vystaveny byly na stejné jméno. Pozoruhodné ale je, že žádný z nich nezněl na jméno íránského pilota. Logicky tedy není jasné, zda vůbec Íránec měl platné pilotní osvědčení. Údaje o jeho letové praxi a počtu nalétaných hodin pochopitelně chybějí také. Podivné také je, že ač evropské letecké předpisy nařizují pilotáž Learjetu 24 „ve dvou“, při přibližovacím manévru letoun pilotoval výhradně zmíněný pilot. Další podivnou okolností je i skutečnost, že platnost „letových papírů“ zmíněného Learjetu vypršela v březnu 2005! Jisté je, že sedmatřicetiletý pilot stroje nyní v místním vězení přemýšlí, jaké důsledky pro něj u dánského soudu, který začíná počátkem roku 2013, bude mít jeho havárie.

--

Pramen

http://www.aerokurier.de/de/aviation/learjet-absturz-auf--bornholm... Learjet-Absturz auf Bornholm:Bericht offenbart kaum glaubliche Fakten

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka