ČSA podepsaly s odbory kolektivní smlouvu na další dva roky

21.12.2012

    Praha 20. prosince (ČTK) - České aerolinie (ČSA) dnes podepsaly se zástupci všech šesti odborových organizací společnosti kolektivní smlouvy na další dva roky. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí ČSA Daniel Šabík. Konkrétní změny mezd společnost neuvedla. "Mění se některá nastavení, ale bez plošného navýšení mezd," řekl Šabík bez bližších podrobností.


    Podle mluvčího zůstávají benefity pro zaměstnance vyplývající ze společné kolektivní smlouvy na stejné úrovni jako v uplynulých dvou letech. "Specifické části kolektivních smluv obsahují mimo jiné garanci zaměstnanosti pilotů a palubních průvodčích, sjednocení mzdového řádu pro piloty všech letek nebo posílení principu seniority bez plošné úpravy výše mezd," sdělil mluvčí.


    Prezident Odborové sdružení pilotů ČSA (CZALPA) Stanislav Fiala již dříve uvedl, že se s vedením dohodli, že se v příštím roce pilotům zkrátí délka garantovaného volna a mzdy se jim zmrazí na letošní úrovni. Piloti podle něj při kolektivním vyjednávání ustoupili výměnou za garanci zaměstnanosti pro piloty, kteří u ČSA létají nejdéle. Původně odboráři prodloužení pracovní doby odmítali.


    Pilotům ČSA se tak v příštím roce měla zkrátit délka garantovaného volna ze 120 dnů za rok na 103. Prodloužení pracovní doby je podle Fialy reakcí na současný stav firmy, která od roku 2008 nebyla v zisku a také letos počítá se ztrátovým hospodařením.


    Změnou k lepšímu pro piloty je v aktuální kolektivní dohodě opětovné zavedení seniority, kterou společnost zrušila jako reakci na stávky pilotů z konce roku 2011. Seniorita zaručuje, že v případě propouštění budou přednostně odcházet noví zaměstnanci a pracovní místa služebně nejstarších zůstanou zachována.


    Konkrétní výše platu dopravního pilota se odvíjí od délky odsloužených let. U mladého pilota ČSA začíná mírně nad 50.000 korunami, u zkušených kapitánů může překročit i 100.000 korun, uvedl dříve Fiala. ČSA zaměstnávají zhruba 250 dopravních pilotů, celkem má firma tisícovku zaměstnanců.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka