Diamond létá „Fly-by-Wire“

19.12.2012

Koncem listopadu se známá rakouská firma Diamond Aircraft zapsala do dějin vývoje letecké techniky. K prvnímu letu totiž vzlétl značně upravený prototyp jejího rozšířeného dvoumotorového dopravního stroje Diamond DA-42.

I v České republice známý letoun byl upraven velmi zajímavým způsobem. Měl jako vůbec první lehký stroj této kategorie instalovánu úplnou soustavu řídících prvků typy fly-by-wire. Jejich zkušební instalace proběhla v souvislosti s programem Evropské unie SAFAR, Small Aircraft Future Avionics Architecture.Zajímavé, že na palubě „Diamantu“ instalovaný software fly-by-wire má bránit letovým manévrům letounu, které nejsou v souladu s jeho povolenou letovou obálkou. Výrobce dokonce při jeho dalším rozvoji plánuje i možnost, že při náhlé indispozici pilota během letu může fly-by-wire automaticky zajistit bezproblémové přistání v té chvíli „bezpilotního“ stroje. Není bez zajímavosti, že na velmi pozoruhodném projektu, který má výrazně zvýšit i letovou bezpečnost lehčích strojů, se kromě firem z Belgie, Holandska, Německa a Španělska podílejí i české firmy.

--

Pramen

http://www.aerokurier.de/de/aviation/flugzeuge/diamond-da42-flieg... Diamond DA-42 fliegt mit Fly-by-Wire-Systém

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka