Mensdorff se prý ve firmách okolo BAE nevyzná a je proti uplácení

19.12.2012

    Vídeň 18. prosince (ČTK) - Rakouský podnikatel a lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly dnes u vídeňského soudu tvrdil, že neměl přehled o síti firem, z nichž podle obžaloby mohl čerpat prostředky pro uplácení ve prospěch zbrojařské firmy BAE Systems při armádních zakázkách ve střední Evropě. Rakušan obžalovaný z praní špinavých peněz je mimo jiné podezřelý, že v Česku a dalších zemích prosazoval pořízení stíhaček JAS 39 Gripen. Dnes řekl, že v BAE vždy vystupoval proti uplácení a trval na tom, že u zbrojovek působil jen jako poradce.


    O uplácení se podle Mensdorffa v britské zbrojovce hovořilo, ale sám s tím prý neměl nic společného. "V tomto oboru se uplácí snadno, protože to tu vždycky bylo. Já jsem ale vždy říkal, že my to nemáme zapotřebí," citovala ho agentura APA.


    Soud se při dnešním výslechu obžalovaného věnoval například jeho poradenské firmě MPA, která má své pobočky ve Vídni, v Praze a v Budapešti.


    Za své údajné "poradenské" služby pro BAE Systems přitom podle obvinění Mensdorff nedostával jen honoráře, ale prostřednictvím firem z Britských Panenských ostrovů také další nezanedbatelné sumy peněz, které podle vídeňského státního zastupitelství zbrojařská firma používala na úplatky.


    Miliony eur, které tak mezi lety 2000 až 2008 dostal Mensdorff k dispozici a kvůli nimž je obviněn, však podle obžalovaného pocházejí od jeho "mentora" u BAE Systems Timothyho Landona, jenž prý investoval do řady projektů.


    Mensdorff řekl, že mu Landon peníze svěřoval do správy. "Mnozí ostatní si mohli myslet, že jsou moje. To byl smysl a účel celé věci," řekl dnes Mensdorff.


    Lobbista tvrdil, že neměl přehled o propletenci firem kolem BAE Systems. Například pokud jde o firmu Foxbury, donedávna prý ani netušil, že mu částečně patří. "Možná, že tam někde uvnitř figuruji, ale neměl jsem s tím co do činění. Prý jsem byl příliš hloupý, abych to všechno prokoukl. Tim (Landon) měl 20 takových firem," řekl Mensdorff.


    Lobbista šlechtického původu upřesnil, že pouze rozděloval peníze z pověření Landona na různé investiční projekty. "Bylo to, jako kdybych rozděloval jeho kapesné. Mně do toho nic nebylo. Dělal jsem s tím to, co chtěl on," řekl Mensdorff například k transakcím, které byly realizovány přes firmu Brodmann Business rovněž z Britských Panenských ostrovů.


    Mensdorff se měl původně zasadit o to, aby si Česko, Maďarsko a Rakousko pořídilo stíhačky JAS 39 Gripen, které vyráběl švédský koncern Saab ve spolupráci s BAE Systems. Například Česko nakonec od nákupu upustilo a letadla si pronajalo.


    Rakousko se zase rozhodlo pro nákup stíhaček Eurofighter od evropského konsorcia EADS, za který společnost BAE Systems nakonec lobbovala. Mensdorff dnes řekl, že ve prospěch gripenů v Rakousku nevedl žádná jednání. Koncernu Saab prý pomáhal jen do té míry, že "udílel rady" a rakouské armádě dodával informace, zatímco při podobných obchodech v Česku a Rakousku rovněž působil jako poradce. Přímo se Saabem prý měl dohodu o poradenské činnosti do roku 2009.


    Proces s Mensdorffem-Pouillym začal 12. prosince a je předběžně naplánován na deset jednacích dnů do poloviny ledna, kdy se očekává vynesení rozsudku. Spoluobžalovaným je Kurt Dalmata, jenž lobbistovi podle obžaloby pomáhal při nelegálních transakcích. V případě odsouzení jim hrozí až pětileté vězení.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka