Č.Budějovice přispějí příští rok letišti 17,5 milionem korun

14.12.2012

    České Budějovice 13. prosince (ČTK) - Město České Budějovice přispěje společnosti Jihočeské letiště v příštím roce na provoz a investice 17,5 milionu korun. Dotaci nižší o dva miliony než letos dnes schválilo zastupitelstvo. Na provoz půjde 16 milionů a 1,5 milionu je určeno na investice. Rozpočet letiště bude stejný jako letos, počítá s náklady přes 42 milionů korun. Stejným dílem na provoz společnosti přispěje druhý akcionář - Jihočeský kraj. V roce 2011 pokrylo letiště své náklady z 28 procent.

    V diskusi se zastupitelé ptali, zda má vůbec smysl do letiště dále investovat. Nakonec hlasovalo pro 28 z nich, jen jeden proti, pět se hlasování zdrželo.

 


    Město České Budějovice a Jihočeský kraj se ke společné podpoře financování letiště dohodly v roce 2006 podpisem memoranda. Cílem obou akcionářů Jihočeského letiště České Budějovice je vybudovat na jihu Čech mezinárodní regionální letiště. Společnost převzala od kraje letiště do správy v roce 2007, o rok později získala licenci neveřejného mezinárodního letiště.

    Evropská komise na modernizaci letiště koncem minulého roku zamítla dotaci Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad ve výši 413 milionů korun. Jihočeský kraj, jenž měl jako investor doplatit přes 600 milionů, uspěl s projektem ve 12. výzvě ROP. Komise projekt zpochybnila především z pohledu doby udržitelnosti. Projekt počítal s výstavbou odbavovací haly, s rozšířením stání pro letadla a zpevněním části dráhy, s instalací navigačních technologií a technologií pro řízení letového provozu.

    Kraj chce do modernizace dál investovat. Žádost stáhl a dozorčí rada letiště pak schválila redukovanou variantu rozvoje, která by vedla k otevření veřejného mezinárodního letiště. Harmonogram není zatím stanoven. Akcionáři hledají vhodného strategického partnera, který by se podílel na rozvoji letiště. Rozdíl mezi náklady a výnosy je 32 milionů korun a polovina částky připadá na město.

    Nová krajská koalice ČSSD a KSČM se nakonec dohodla na dalším směřování letiště, i když komunisté v předvolební kampani avizovali, že vysoké investice do letiště podporovat nebudou.

    Jihočeské letiště České Budějovice, jež se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, loni pokrylo své náklady jen z 28 procent. Společný podnik kraje a města utržil přes devět milionů korun.

    Loni společnost evidovala 8323 vzletů a přistání, což je zhruba stejně jako v posledních třech letech provozu. Podle předsedy představenstva Ladislava Ondřicha přibývá zahraničních letů a odbavených pasažérů a letiště využívá více větších letadel. V areálu mělo na konci roku 2011 domovské právo více než 50 letounů a operovaly zde tři firmy s oprávněním provozovat leteckou školu.

    Civilní provoz byl na někdejším vojenském letišti zahájen v roce 2006. Rekonstrukce začala v roce 2009 modernizací řídicí věže a administrativní budovy za 65 milionů korun. V areálu je na 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka