"Sluneční letec" Piccard chce se solárním strojem přeletět USA

12.12.2012

    New York 12. prosince (ČTK) - Švýcarský pilot Bertrand Piccard se chystá příští rok se solárním letounem Solar Impulse přeletět Spojené státy od západního pobřeží k východnímu. Jeho dalším cílem pak je oblet celé Země, informovala agentura DPA.

    Průkopník solárního létání a jeho kolega André Borschberg v New Yorku uvedli, že transamerický let má sloužit jako reklama na let kolem Země plánovaný na rok 2015.

 


    Americký let Švýcar absolvuje opět v experimentálním stroji Solar Impulse, v němž v létě po etapách úspěšně zvládl cestu z Maroka do Švýcarska a zpět. Šlo o první mezikontinentální lety v letadle na sluneční pohon.

    Také při přeletu Spojených států se počítá s mezipřistáními. Start bude v San Francisku, jedno z mezipřistání ve Washingtonu a cíl v New Yorku, prozradil Piccard.

    Křehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí zhruba 70 kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí fotovoltaické články umístěné na rozměrném křídle.

    Ve výrobě už je nový kus pro americkou misi, řekl švýcarské agentuře sda Borschberg. Ve vzduchu by se měl letoun udržet až šest dní a pilotovi by měl poskytnout i čas na spánek a odpočinek.   

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka