Qatar Airways se ještě ohledně privatizace ČSA nerozhodla

12.12.2012

    Dubaj 11. prosince (ČTK) - Katarská letecká společnost Qatar Airways se ještě nerozhodla, zda se zúčastní privatizace Českých aerolinií. Řekl to dnes agentuře Reuters šéf katarského přepravce Akbar Baker. Podle informací českého ministerstva financí se však katarské aerolinie příští týden mají společně s druhým uchazečem o ČSA, společností Korean Air, zúčastnit prezentace hospodaření a fungování firmy v Praze.

    Česká vláda minulý týden oznámila, že o ČSA projevily zájem právě Qatar Airways a Korean Air. Předseda vlády Petr Nečas dodal, že o prodeji části ČSA by kabinet mohl rozhodnout v dubnu nebo květnu příštího roku.

    "Studovali jsme to, ale zatím jsme k ničemu nedospěli," řekl dnes šéf Qatar Airways na letecké výstavě v Dubaji. "Návrh stále zkoumáme," dodal bez dalších podrobností.

    České ministerstvo financí podle svého mluvčího Ondřeje Jakoba výrok šéfa katarských aerolinií překvapil. "Nemáme takovou informaci, naopak se přihlásili na manažerskou prezentaci na příští týden v Praze," podotkl.

    Letečtí přepravci z arabských zemí Perského zálivu v poslední době výrazně expandují v zahraničí. Společnost Etihad Airways letos získala podíly ve čtyřech aeroliniích včetně Air Berlin a Virgin Australia. Qatar Airways loni koupila 35 procent akcií předního evropského nákladního přepravce Cargolux.

    Zájemci o ČSA se mají do konce roku detailně seznámit s fungováním ČSA a do konce ledna od nich vláda očekává nezávazné nabídky. Podání závazné nabídky včetně ceny se předpokládá do konce února. Výhodnost nabídek poté bude posuzovat Český aeroholding jako majitel ČSA zhruba do března či dubna a vítěznou nabídku pak předloží vládě. Zájemci o privatizaci ČSA mohou získat maximálně necelou polovinu akcií firmy, aby byl zachován status národního dopravce.

    Qatar Airways zaměstnávají spolu s dceřinými společnostmi přes 20.000 lidí a jejich letecká flotila tvoří více než 110 letadel. Korean Air zaměstnává přes 15.000 zaměstnanců a provozuje asi 140 letadel. ČSA mají v současnosti tisícovku zaměstnanců a 28 letadel.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka