ISS: Rok na oběžné dráze

06.12.2012

    Velmi zajímavá změna již na jaře roku 2015 nastane na mezinárodní kosmické stanici ISS. Díky dopravní lodi Sojuz u ní přistanou dva kosmičtí veteráni - americký astronaut Scott Kelly a ruský kosmonaut Michal Kornijensko. Na Zemi se ovšem nevrátí po několikaměsíční práci na stanici, ale až na jaře 2016 po ročním pobytu na ní!

 


    V praxi to znamená, že budou jako první osádka ISS rok pracovat ve stavu beztíže, který na ní panuje. Smyslem prvního experimentálního pobytu tohoto druhu je průzkum lékařských a psychologických aspektů ročního pobytu v beztížném stavu. Byť USA zatím konkrétně neplánují žádné rok trvající kosmické lety např. na Měsíc, Mars nebo asteroidům, může lékařské sledování změn organismu kosmonautů během roční činnosti v beztížném stavu být velmi užitečné při zmíněných budoucích letech pro USA i Rusko, jejichž organizace NASA a Roskosmos také dohodu o ročním pobytu svých kosmonautů nedávno uzavřely.

    Zajímavé je, že Kornijenko dosud jako letový inženýr 23. a 24. stálé osádky ISS strávil ve vesmíru 176 dnů. Kelly pak dokonce jako pilot mise raketoplánu STS-103 a  velitel mise -118, letový inženýr expedice 25 a velitel expedice 26 k ISS strávil na oběžné dráze 180 dní.

---
Pramen
www.flugrevue.de/de/raumfahrt/raumfahrt/nasa-und-roskosmos-vereinbaren-langzeitflug.104380.htm NASA und Roskosmos vereinbaren Langzeitflug

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka