ČSA letos očekávají zhruba desetinový propad počtu cestujících

05.12.2012

    Praha 4. prosince (ČTK) - České aerolinie letos počítají s meziročním prohloubením propadu počtu přepravených cestujících na 3,8 milionu lidí. Při představení letového řádu pro letní sezonu to dnes řekl viceprezident pro obchod a marketing Jiří Marek. Ve srovnání s loňskem jde o pokles o 10,6 procenta, zatímco mezi lety 2010 a 2011 byl propad o tři procentní body nižší. Počty přepravených lidí na linkách ČSA meziročně klesají od roku 2009, kdy na letectví dopadla v plné míře hospodářská recese.

    Letošní pokles je z dosavadního srovnání nejvýraznější. Zatímco v letech 2009 a 2010 se meziroční propad pohyboval v rozmezí jednoho až dvou procent, vloni dosáhl 7,5 procenta.

    Vedení ČSA tyto propady vysvětluje plánovaným zeštíhlováním firmy, které je provázeno snižováním počtu letových frekvencí a zmenšováním letecké flotily. Tu by od prvního čtvrtletí příštího roku měla tvořit výhradně proudová letadla od evropského výrobce Airbus, doplněná o vrtulové stroje ATR. Pětici 20 let starých boeingů, hodlá dopravce postupně odprodat.

    V současném letovém řádu společnost provozuje 28 strojů - 15 airbusů, zmíněných pět boeingů a osm letounů ATR. Napřesrok by se počet letadel měl snížit na 26. Přibýt by měly jeden starší Airbus A 330 pro delší vzdálenosti a dva vrtulové letouny ATR.

    ČSA loni hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly hrubý zisk 76 milionů korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. V roce 2009 měly ČSA ztrátu 3,7 miliardy korun.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka