Armáda vyklidí letiště v Přerově, posádka se přesune do Náměště

05.12.2012

    Praha/Přerov 4. prosince (ČTK) - Armáda k 1. lednu 2014 opustí letiště v Přerově. Posádka se přesune do Náměště nad Oslavou. Letiště v Přerově by mohl využít pro svoji činnost státní podnik LOM. Na tiskové konferenci to dnes uvedl končící ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Firma by část letiště použila pro výcvik, případně údržbu vrtulníků, podotkl její mluvčí Andrej Čírtek. O zrušení přerovského letiště se uvažovalo delší dobu. Podle názoru velitelů má armáda leteckých základen nyní nadbytek.

    "Předpokládá se, že k 1. lednu 2014 bude vrtulníkové letectvo sjednoceno tím, že se přesune vrtulníková posádka z letiště Přerov na letiště Náměšť," řekl novinářům Vondra. Vojsko tak bude mít tři letecké základny. Kromě vrtulníkového vojska v Náměšti využije ještě základnu dopravního letectva v Praze-Kbelích a základnu stíhačů v Čáslavi. Armáda pro svoje potřeby používá i letiště v Pardubicích.

    "Pokud jde o Přerov, tam se v budoucnu s posádkou nepočítá. S tím, že to neznamená nutně zánik toho letiště jako takového," řekl Vondra. Infrastrukturu základny by podle něj v budoucnu mohl využívat například státní podnik LOM Praha (dříve Letecké opravny Malešice). Podnik se donedávna potýkal s hospodářskými problémy, nyní se ale jeho ekonomická situace zlepšuje, uvedl Vondra.

    "Pokud by armáda letiště v Přerově opustila, LOM Praha předběžně uvažuje o využití malé části nemovité infrastruktury a letiště pro realizaci leteckého výcviku a případně i pro údržbu vrtulníků," řekl dnes ČTK mluvčí podniku Čírtek. "Neuvažujeme o stěhování podniku či jeho části do Přerova, nýbrž o možném využití uvolněné infrastruktury pro rozšíření našich obchodních aktivit," dodal ředitel firmy Roman Planička.

    Rozhodnutí ministra zasáhlo především plány Přerova a Olomouckého a Zlínského kraje, které již dlouhou dobu pracují na projektu regionálního smíšeného letiště. Odchod vojáků z vrtulníkové základny projekt letiště, které před dvěma lety získalo licenci pro civilní lety, zcela jistě zkomplikuje. Jen Přerov do plánů od roku 2009 investoval 12 milionů korun. O uvolnění dalších dvou milionů má v pondělí jednat tamní zastupitelstvo. Vedení magistrátu zpráva zaskočila. "Pro mě je ta informace zcela nová. Měl jsem připraven dopis ministrovi, předminulý týden jsem do Prahy poslal náměstka. Řekl to teď, když už ve funkci končí, zklamal mne, z jeho strany je to nefér," řekl dnes ČTK primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD).

    Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) podobné rozhodnutí ministerstva očekával. "Už před volbami jsem to tušil, avizoval jsem, že se tím budeme muset zabývat. Přišlo to rychleji, než jsem čekal," řekl dnes ČTK hejtman. Podle něj je teď na řadě rozhodnout, co s projektem dál. "Od Zlínského kraje už jsem dostal signál, že by v projektu nepokračovali. Všichni účastníci tam nechali už hodně peněz, je nutné se tím nyní zabývat a hledat řešení," uvedl Rozbořil.

    Zpráva zaskočila i zástupce přerovské vrtulníkové základny. Rozhodnutí se dotkne na 750 tamních zaměstnanců, kteří již řadu měsíců žili v nejistotě. O definitivním ukončení se však mluvčí základny Jana Skřivánková dozvěděla dnes až od ČTK. Velitel základny Jaromír Šebesta informaci komentovat nemohl, neboť je na služební cestě v Litvě. "Lidé to tady vnímají citlivě, zejména jakékoliv články o rušení základny. Že by se ale nyní nějak extrémně stupňovaly emoce, to ne. Jsme v očekávání, jak to dopadne," řekl v březnu ČTK Šebesta.

    Se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítala Bílá kniha ministerstva obrany. Česko má nyní čtyři taktické letecké základny. Podle obrany je jejich struktura zcela neadekvátní. Z dokumentu také vyplývá, že v následujících letech nemá ČR prostředky k udržování všech schopností armády.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka