Paříž a Berlín jednají o nové vlastnické struktuře EADS

03.12.2012

    Berlín Paříž 2. prosince (ČTK) - Francie a Německo jednaly o víkendu o osudu největší evropské skupiny letecké techniky EADS, která v říjnu zrušila plán fúze s britskou zbrojovkou BAE Systems. Obě strany se přiblížily dohodě o nové akcionářské struktuře společnosti, sdělily dnes agentuře Reuters zdroje informované o jednáních.

    Jednání v Paříži se podle jednoho ze zdrojů zaměřovala na omezení státního podílu v EADS na 30 procent. Francie a Německo by měly po 12 procentech a Španělsko by v rámci jádrové skupiny akcionářů vlastnilo čtyři procenta. Zbylá dvě procenta by byla ponechána v záloze.

    Francouzský stát drží spolu se soukromou francouzskou skupinou Lagardere v EADS 25 procent. Německo má v EADS podíl 22,5 procenta přes společnost Daimler a španělský stát ovládá 5,5 procenta. Říjnová jednání s BAE Systems o vytvoření největší zbrojní a letecké společnost světa zkrachovala na odporu Britů k výraznějšímu podílu států, jaké požadovala Paříž, zatímco Berlín vyžadoval paritu s Francií.

    Podle nizozemských zákonů, jimiž se EADS řídí, nesmí mít skupina akcionářů jednajících ve shodě více než 30 procent hlasovacích práv, jinak by musela podat nabídku na převzetí celé firmy.

    Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung se jedná také o zastoupení států ve správní radě skupiny. Navrhuje se po dvou zástupcích pro Francii a Německo a jednom pro Španělsko. Podle zdrojů by mělo být dosaženo dohody do pondělka a výsledkem by měl být odchod průmyslových akcionářů Daimler a Lagardere.
 
Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka