Letištní hasiči z Ostravy vyprostili v Bratislavě Airbus

29.11.2012

    Ostrava 27. listopadu (ČTK) - První ostrý zásah mají za sebou hasiči působící na mezinárodním letišti Leoše Janáčka v Mošnově nedaleko Ostravy. Jako jediní v Česku disponují od roku 2009 špičkovou technikou sloužící k vyprošťování velkých letadel. Dosud ale jen zásahy nacvičovali. Do akce se poprvé dostali 20. listopadu. A hned na mezinárodní půdě. Na bratislavském letišti zvedali havarovaný nákladní letoun Airbus. ČTK to řekl velitel HZS Letiště Ostrava Ivan Korbelář.

    "Byl to pro nás první ostrý zásah. Bral jsem to jako čest, že na pomoc přivolali nás. Na druhou stranu to byla i velká odpovědnost, zda se vše podaří. Zatím jsme zvládnutí podobných situaci pouze nacvičovali. Nakonec se ale potvrdilo, že se naše zkušenosti ze cvičení dají skvěle využít v praxi," řekl velitel.

    Na letišti v Bratislavě zasahovalo 20. listopadu i s potřebnou technikou celkem 12 ostravských hasičů. Jejich úkolem bylo šetrně vyprostit havarovaný Airbus. Nákladnímu letounu přepravní společnosti DHL při přistání selhal příďový podvozek. Původně ale hasiči z Mošnova vyjet vůbec neměli. Letoun už byl odepsaný a vlastník nepožadoval šetrné zacházení. Vyprošťovat proto měla slovenská firma, která s letadly neměla zkušenosti.

    Pak do hry vstoupila pojišťovna. "Ta rozhodla, že by letadlo mělo být vyproštěno tak, aby nedošlo k jeho dalšímu poškození. Proto se kolegové z bratislavského letiště obrátili na nás," vysvětlil Korbelář.

    Ostravští letištní hasiči totiž mají k dispozici špičkovou techniku. Jde o dva typy vaků, které podloží pod letadlo, naplní vzduchem a tak zvedají trup. Dále mají speciální vyprošťovací podvozek a také popruhy s ráhny na zvedání letadel s pomocí jeřábu. Toto vše i zkušenosti ze cvičení se jim na Slovensku hodilo. Letoun vyprostili, i když s tak velkým letadlem ještě nepracovali. "Cvičíme na mnohem menším letadle značky Boeing," vysvětlil.

    Hasiči z ostravského letiště jsou jediní, kdo v Česku vlastní a ovládá takovouto techniku. Podobné vaky mají i hasiči z pražského letiště. "Menší nehody by byli schopni zvládnout sami. Na větší bychom vyjížděli z Ostravy," řekl Korbelář. S pražskými kolegy ale hasiči z Mošnova úzce spolupracují. Především kvůli nedostatku lidí cvičí společně. Vybavení z Ostravy tak hasiči z Prahy skvěle znají a umí ovládat.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka