Útok na jihokorejský Boeing v roce 1987 byl jak z drsného románu

26.11.2012

    Soul/Praha 26. listopadu (ČTK) - Ten plán údajně vymyslel samotný severokorejský vůdce Kim Ir-sen a měl vyvolat napětí u jižních sousedů a v nejodvážnějších myšlenkách měl údajně vést i k narušení olympijských her v Soulu a postupnému sjednocení obou Korejí pod komunistickou nadvládou. Tou událostí byla exploze letounu jihokorejských aerolinií, který před 25 lety, 29. listopadu 1987, vyhodili do povětří dva agenti KLDR. Teroristický útok si vyžádal 115 obětí a celá událost svým průběhem i okolnostmi připomíná odvážný špionážní román.

 


    Linka 858 Korejských aerolinií směřovala z Bagdádu do Soulu a letadlo typu Boeing 707 vybuchlo nad Andamanským mořem. Útok provedla teprve pětadvacetiletá severokorejská agentka Kim Hjon-hi s ostříleným kolegou Kim Song-ilem. Plán byl jednoduchý. Přes Moskvu, Budapešť, Vídeň a Bělehrad se dostat do Bagdádu, v letounu uložit výbušninu s časovým spínačem, při mezipřistání v Abú Zabí opustit letadlo a odletět přes jordánský Ammán do Říma a poté zpět do Pchjongjangu. Trochu se to však zkomplikovalo.

    Dvojici, která se vydávala za japonské turisty, otce a dceru, se podařilo načasovat bombu a vystoupit v Abú Zabí. Letadlo o osm hodin později skutečně vybuchlo. Většinu obětí tvořili jihokorejští dělníci, kteří se vraceli domů z práce v bohatých zemích Blízkého východu.

    Kvůli problémům s vízy však pár musel odletět místo Ammánu nejprve do Bahrajnu, odkud chtěli pokračovat přes Ammán podle dohodnutého scénáře. Krátce před odletem z Bahrajnu však byli zatčeni. Podle pokynů se oba pokusili spáchat sebevraždu ampulkou s cyankáli schovanou v cigaretě, sebevražda se ale podařila jen Kim Song-ilovi.

    Kim odvezli do Soulu a nastal kolotoč výslechů. Nejprve zapírala, nakonec se přiznala. V dubnu 1989 byla odsouzena k trestu smrti, později dostala od jihokorejského prezidenta milost. Za hlavního viníka byl totiž označen Kim Ir-senův režim a Kim Hjon-hi označili za oběť a za "živého svědka krutosti severokorejského vedení".

    Až při výsleších se svět dozvěděl podrobnosti o jejím životě. Narodila se 27. ledna 1962 v rodině diplomata a část dětství strávila na Kubě. V osmnácti letech si jí vybrala komunistická strana jako budoucí agentku. Naprosto v izolaci od rodiny prodělala tvrdý výcvik a v roce 1987 dostala svůj životní úkol. Podle jejích výpovědí celou akci vymyslel a osobně nařídil Kim Ir-senův syn Kim Čong-il, který svého otce v čele země vystřídal po jeho smrti v roce 1994 a který severokorejskému režimu vládl až do loňského roku, kdy zemřel.

    Pět let po teroristickém útoku vydala Kim autobiografickou knihu Slzy mé duše (česky vyšla v roce 1997), která byla její zpovědí i omluvou obětem. Někteří experti ale pochybují o tom, nakolik je kniha skutečnou výpovědí bývalé agentky, protože některé pasáže připomínají spíše propagandu Jižní Koreje. Kim se před lety provdala za bývalého jihokorejského agenta a v roce 2009 se setkala s japonskou rodinou, jejíž členka byla v 70. letech unesena do KLDR, aby zde vzápětí vyučovala budoucí severokorejské agenty, včetně Kim, japonštinu.

    Teroristický útok z roku 1987 byl jedním z důvodů zařazení KLDR na americký seznam států podporujících terorismus. V roce 2008 byla země ze seznamu vyřazena, neboť Pchjongjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka