Trosky letouny L-159 byly odvezeny, vyšetřování nehody pokračuje

26.11.2012

    Kolín 25. listopadu (ČTK) - Armáda dnes dopoledne ukončila vyzvedávání trosek letounu L-159, který se zřítil u Kolína. Vojáci jednotlivé součástky o víkendu postupně odváželi na leteckou základnu do Čáslavi, část z nich bude následně převezena k odborným expertizám do Vojenského technického ústavu letectví. Předpokládáme, že příčiny nehody by měly být známy v řádu několika týdnů až měsíců, sdělila dnes ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Letadla L-159 nesmějí do odvolání do vzduchu.

    Nehoda se stala ve čtvrtek v podvečer při běžném výcvikovém letu u obce Radovesnice I. Čtyřiatřicetiletý pilot pád letadla nepřežil, byl nalezen v troskách stroje. Letoun pilotoval nadporučík Ondřej Sovina z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, který působil v armádě od roku 2000. Příslušníkem základny se stal před pěti lety. Celkově nalétal 1050 hodin, na typu L-159 více než 560 hodin.

    Vyšetřovatelé prostor uprostřed polí, kam se letadlo zřítilo, uzavřeli. Na místě nehody pracovali v podstatě nepřetržitě od čtvrtečního večera. V pátek našli v troskách letounu černou skříňku, v sobotu byla podle Růžičkové vyzvednuta většina trosek letounu a dnes dopoledne vojáci pomocí detektoru kovů dohledávali drobné díly. "V současné době pracuje na místě nehody specializovaná firma, která po provedení prvotního průzkumu půdy a zjištění míry znečištění, provede následnou dekontaminaci. Snahou armády je, abychom uvedli vše do původního stavu," dodala Růžičková.

    Aero L-159 ALCA je jednomístný jednomotorový bojový podzvukový letoun české výroby. Armáda ČR letouny používá od roku 2003. Projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu. Česká armáda si objednala 72 strojů, nakonec ale používá jen třetinu letadel na čáslavské základně. Stát se už roky snaží zbylé zakonzervované stroje prodat.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka