Airbus získal objednávku na 60 letadel z Číny

26.11.2012

    Hongkong 23. listopadu (ČTK) - Aerolinie China Eastern Airlines koupí 60 letadel Airbus A320 za 5,4 miliardy USD (106 miliardy Kč). Dohoda je první velkou objednávkou evropského Airbusu od aerolinek z Číny od doby, co Evropská unie oznámila odložení kontroverzního plánu, který počítal se zahrnutím všech leteckých společností létajících do EU do obchodů s emisními povolenkami.

 


    Letadla by měla být dodána v letech 2014 až 2017. Nová letadla mají aerolinkám pomoci uspokojit rostoucí poptávku u letů na krátké a středně dlouhé vzdálenosti, uvedly aerolinky v prohlášení pro hongkongskou akciovou burzu. China Eastern patří mezi tři největší aerolinky v zemi, napsala agentura Reuters.

    EU od počátku letošního roku zahrnula všechny letecké společnosti do sytému obchodů s povolenkami. Cílem tohoto kroku bylo omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Mnohé země, včetně USA a Číny, se však postavily proti rozhodnutí a začaly zavádět odvetná opatření. Spor mezi EU a Čínou vedl až k tomu, že Peking zmrazil nákupy letounů Airbus v hodnotě až 14 miliard dolarů. Evropská komise minulý týden navrhla tuto normu zatím "zmrazit".

    Airbus letos v objednávkách letadel výrazně zaostává za konkurenční americkou firmou Boeing. Za leden až říjen získal Airbus 403 objednávek na letadla. To je méně než polovina počtu objednávek Boeingu, u kterého si klienti objednali přes tisícovku letadel. Airbus letos plánuje dodat zákazníkům 580 letadel a získat objednávky na 600 až 650 letadel.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka