Na Kolínsku havaroval letoun L-159, pilot zemřel v troskách

22.11.2012

    Kolín 22. listopadu (ČTK) - Západně od Kolína spadl dnes vpodvečer jednomístný podzvukový bitevník L-159. Jeho pilot nehodu nepřežil, byl nalezen v troskách stroje. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Na místo neštěstí míří náčelník generálního štábu Petr Pavel. V podobných případech většinou po nehodě následuje dočasný zákaz letů typu letadla, které havarovalo.    Letoun podle Růžičkové havaroval před 17:30, když se vracel z výcvikového letu na letiště v Čáslavi. Podle mluvčí kolínské policie Věry Žídkové se letadlo zřítilo u obce Radovesnice I.    Mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková ČTK řekla, že letadlo spadlo do pole. Na tísňovou linku svědek nahlásil, že slyšel ránu a viděl záblesk.

    V Česku se podle dostupných informací zřítil letoun L-159 pouze jednou, a to 24. února 2003 ve vojenském výcvikovém prostoru Jince na Příbramsku. Zkušený třicetiletý pilot nehodu nepřežil. Příčinou havárie byla chyba pilota, který prováděl nebezpečný manévr v příliš malé výšce.

    Další kolize L-159 se odehrála v srpnu 2010, kdy pilot na základně v Náměšti nad Oslavou nezvládl přistání a vyjel mimo dráhu.

    Aero L-159 ALCA je jednomístný jednomotorový bojový podzvukový letoun české výroby. Armáda ČR letouny používá od roku 2003. Projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu. Česká armáda si objednala 72 strojů, nakonec ale používá jen třetinu letadel. Stát se už roky snaží zbylé zakonzervované stroje prodat. Nedávno ministerstvo obrany nabídlo v inzerátu osm nepotřebných bitevníků L-159. V říjnu také zájem o letouny vyhlásila irácká delegace, z dodávky 28 strojů L-159 bude 24 bitevníků zcela nových, čtyři další budou z vlastnictví ministerstva obrany.

Zdroj:ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka