Čína prý může koupit nejnovější ruské stíhačky

21.11.2012

    Moskva 20. listopadu (zpravodaj ČTK) - Čína smí koupit 24 nejnovějších ruských stíhaček Suchoj Su-35. Oznámil to dnes list Vedomosti s odvoláním na své zdroje ve zbrojařských kruzích. Číňané původně chtěli koupit jen čtyři letouny, Rusové naopak trvali na 48 stíhačkách, než se po letech vyjednávání nyní podařilo dospět ke kompromisu v tomto "klíčovém parametru".

 

 

    O konkrétním kontraktu za více než 1,5 miliardy dolarů (asi 30 miliard Kč) se má začít jednat nejspíše po návštěvě ruského ministra obrany v Pekingu koncem měsíce, rozhovory by mohly trvat rok či dva a dodávky nových letounů by mohly začít od roku 2015.

    Nový velký zbrojařský obchod by podle deníku pomohl spláchnout pachuť z dřívějších sporů mezi Moskvou a Pekingem o čínské kopie ruských stíhaček. Čína totiž v roce 2004 odstoupila od dohody o licenční výrobě předchůdce Su-35, stíhačky Su-27 (z dvou stovek strojů podle licence vyrobila 105) a na jejich základu spustila výrobu vlastních kopií.

    Ruští experti však odhadují, že čínská společnost AVIC s výrobou má zřejmě značné technické potíže, protože své kopie Su-27 téměř nenabízí pro vývoz. Spíše než další pokus o zkopírování Su-35 tak lze prý čekat další kontrakty. Přeci i čínské nákupy Su-27 ještě v 90. letech začínaly od malých dodávek.

    Su-35 je zásadní modernizací stíhaček Su-27, výkonnějším radarem a novými motory. Nejnovější verze Su-35 poprvé vzlétla v roce 2008, o rok později si ruské letectvo objednalo 48 strojů a první z nich nyní zkouší. Jiné kontrakty se dosud uzavřít nepodařilo, i když letouny byly nabídnuty Venezuele, Vietnamu a Indonésii.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Kopie

Odpovědět

Datum : 22.11.2012 18:10, Vložil : Jakub

Kopírovat umí Čína na výbornou, tak proč utrácet za 48 letadel, když si je udělají doma za půl darma. Ty 4 jim k tomu bohatě stačí :-) Smůla ale pro ruskou stranu...

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka