Mistr světa v letecké akrobacii Tuček se narodil před 70 lety

19.11.2012

    Praha 19. listopadu (ČTK) - Mistr světa v letecké akrobacii z roku 1978, vicemistr světa z roku 1976 a trojnásobný mistr republiky, letecký akrobat Ivan Tuček se narodil před 70 lety, 20. listopadu 1942. Za celou kariéru nalétal asi 9000 hodin a neměl žádnou vážnější nehodu. Přesto zahynul tragicky: 25. srpna 1999 se mu při zkušebním letu v jednomotorovém letadle typu Zlín Z-142 poblíž rakouské vesnice Hirt při letu ve výšce asi 200 metrů náhle sklopilo křídlo a letoun se zřítil k zemi.


    Pražský rodák Tuček miloval letectví již od mládí. Od plachtařiny poté přešel v Hradci Králové k motorovému létání a akrobacii. Proslavil se zejména ziskem titulu mistra světa v roce 1978, kdy se šampionát konal na letišti v Hosíně u Českých Budějovic. Absolutním mistrem světa se tehdy podruhé v historii stal Čech: Tuček navázal na triumf Ladislava Bezáka z roku 1960.

    Tuček patřil v 80. letech mezi absolutní světovou špičku, po ukončení aktivní sportovní kariéry se stal krátce trenérem reprezentace, poté nastoupil k Slov-Airu jako práškovací pilot. V roce 1993 rozjel spolu se synem v Hradci Králové leteckou školu, kde působil jako šéfinstruktor.   

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka