Každý třetí pilot prý už v kokpitu letounu někdy usnul

19.11.2012

    Berlín 18. listopadu (ČTK) - Mikrospánek není strašákem jen motoristů. Podle průzkumu, z něhož dnes citoval německý nedělník Bild am Sonntag, se s ním v kokpitu letadla setkal každý třetí pilot. Profesionální piloti proto požadují zkrácení pracovní doby.

    Devadesát procent pilotů uvedlo, že je za kniplem stroje někdy přemohla taková únava, že nemohli dál pokračovat v řízení letadla. Podle německého listu zároveň čtyři z pěti leteckých kapitánů připustili, že za letu kvůli únavě udělali chybu.

    Průzkumu evropského svazu pilotů Cockpit se zúčastnilo 6000 leteckých kapitánů. "V zásadě jsou letové služební časy příliš dlouhé," řekl mluvčí Cockpitu Jörg Handwerg.

    Piloti odmítají stávající i plánovanou úpravu pracovní doby. Pokládají za únosné nanejvýš dvanáctihodinové směny, ale nyní jsou povoleny i čtrnáctihodinové.

    Piloti odmítají i nový návrh Evropského úřadu pro bezpečnost letového provozu (EASA), podle něhož by mohli v noci pracovat až 11 hodin, ačkoli lékaři doporučují nanejvýš desetihodinové noční směny. V současnosti mohou piloti v noci pracovat až 12 hodin.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka