Čínský výrobce letadel COMAC získal 50 objednávek na nové letadlo

14.11.2012

    Ču-chaj (Čína) 13. listopadu (ČTK) - Čínská státní firma Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) získala 50 nových objednávek na svůj plánovaný letoun C919, který má být konkurentem letounů firem Airbus a Boeing. Firma se chce také zúčastnit oživení jedné z nejznámějších značek v leteckém průmyslu, amerických aerolinek Eastern Air Lines. Oznámení byla zveřejněna po zahájení leteckého aerosalonu ve městě Ču-chaj, který se koná jednou za dva roky. 
 
 
 
 
    Letadlo C919 pro 150 cestujících je prvním komerčním letadlem Číny. Celkem již COMAC získal 380 objednávek na nový letoun, který má první let uskutečnit v roce 2014. Projekt letounu si tak již zřejmě na sebe vydělal, protože firma již dříve uvedla, že aby se jí investice vrátila, potřebuje prodat 300 až 400 letadel. 
 
    COMAC dnes oznámil objednávku na 20 letadel od domácích aerolinek Joy Air a Hebei Aviation Group. Zbývajících deset si objednala leasingová firma GECAS. Ta je zatím jediným zahraničním kupcem C919, celkem si jich již objednala 20. Podle COMAC mají zájem o čínský letoun také irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair a British Airways. 
 
    COMAC očekává, že globální flotila letadel pro osobní přepravu se v příštích 20 letech zdvojnásobí, hlavně kvůli prudkému růstu poptávky po letecké přepravě v Číně, kde se má počet přepravených osob zvyšovat do 2031 ročně v průměru o 7,2 procenta. Firma odhaduje, že se v letech 2012 až 2031 prodá 31.739 nových letadel v hodnotě 3,9 bilionu USD (78,1 bilionu Kč). Z toho Čína bude potřebovat v této době téměř 5000 nových letadel. 
 
    COMAC rovněž oznámil, že plánuje oživit americké Eastern Air Lines, které by měly létat s jeho letadlem. Aerolinky byly kdysi největší na světě, prohrály však svůj boj s nízkonákladovou konkurencí a v roce 1991 zkrachovaly. 
 
    Letošního aerosalonu v Číně se účastní rekordní počet 650 vystavovatelů, včetně desítek firem ze zahraničí, které do Číny táhne vysoký růst jeho leteckého sektoru. Očekává se, že Čína brzy vystřídá Spojené státy a stane se největším leteckým trhem světa, napsala agentura Reuters.  
 
Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka