Americkým aerolinkám hrozí největší nedostatek pilotů od 60. let

13.11.2012

 

    New York 12. listopadu (zpravodaj ČTK) - Americkým aerolinkám hrozí největší nedostatek pilotů od 60. let minulého století. Mnoho z nich odchází do důchodu a zároveň za několik měsíců začnou platit přísnější předpisy pro přijímání nováčků. Upozornil na to dnes list The Wall Street Journal. 

    Do důchodu se příští rok ve Spojených státech chystají tisíce pilotů, kteří dosáhnou věku 65 let stanovené zákonem. Zároveň v létě začne platit federální nařízení, podle něhož nově přijatí piloti musejí mít nalétáno nejméně 1500 hodin, což je šestkrát více než nyní. Zvýší se tak náklady na výcvik nových pilotů i doba výcviku. Od začátku roku 2014 pak piloti budou muset déle odpočívat, což dále zvýší nároky na jejich počty. 

    "Vyústí to v krizi," míní Bob Reding, který donedávna působil jako výkonný viceprezident společnosti American Airlines. "Zbývají nám ještě čtyři roky do řešení situace, ale jen šest měsíců do problému," přizvukuje Kit Darby, jenž se jako poradce zabývá najímáním pilotů. 

    Podle The Wall Street Journalu zatím není jasné, o jak rozsáhlý problém půjde. Například oborová organizace Airlines for America zastupující největší aerolinky, které nyní zaměstnávají 50.800 pilotů, očekává do roku 2025 výměnu či přijetí 60.000 pilotů. Darby čeká, že všichni američtí letečtí dopravci budou muset během následujících osmi let najít 65.000 nových pilotů. Nyní jich zaměstnávají 96.000. 

    Hlad po pilotech dopadne zejména na malé regionální dopravce. Již tradičně jsou místem, kde se de facto školí piloti pro větší firmy. Nyní jim velké aerolinky zřejmě budou přetahovat ještě více lidí. Malé firmy by se tak mohly dostat do situace, kdy nebudou schopné obsluhovat své linky a přijdou o ně. 

    Spojené státy se naposledy potýkaly s nedostatkem pilotů v 60. letech minulého století. Většina mladých, kteří se jimi mohli stát, tehdy bojovala ve Vietnamu. Aerolinky mezitím expandovaly. Problém se vyřešil, až když se vojenští piloti začali vracet z bojiště.   

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka